"Frajda" z Europejską Nagrodą Literacką

Obrazek artykułu
Celem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019 (EUPL), jest zwrócenie uwagi na kreatywność i bogactwo europejskiej literatury współczesnej, promocja i obieg literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania zagranicznymi utworami literackimi. Wśród czternastu laureatów tegorocznej Nagrody znalazła się publikacja z Polski – nagrodzona została powieść Frajda Marty Dzido.

Ogłaszając laureatów, Valer-Daniel Breaz, Minister Kultury i Tożsamości Narodowej Rumunii podkreślał: Nagroda Literacka Unii Europejskiej prezentuje różnorodność kulturową i językową UE, w ten sposób wspiera wspólne europejskie wartości i zwiększa konkurencyjność sektorów kultury i kreatywnego. Literatura europejska jest podstawową częścią tożsamości kulturowej i, dzięki tłumaczeniom, przyczynia się do tworzenia wspólnej przestrzeni kulturowej. Cieszę się, że rodzina zwycięzców wzbogaciła się dzisiaj o więcej autorów, których twórczość można przetłumaczyć, umożliwiając transgraniczny obieg dzieł wysokiej jakości, który służy interesowi obywateli krajów europejskich. Nagrodzonym winszował także Tibor Navracsics, Komisarz ds. s. edukacji, kultury, młodzieży i sportu: Nagroda Literacka Unii Europejskiej pokazuje kreatywność i różnorodność literatury europejskiej i podkreśla znaczenie sektora książki. Dzięki Nagrodzie i programowi Kreatywna Europa Komisja Europejska pomaga autorom, wydawcom, tłumaczom i księgarzom wnosić jakość i różnorodność literatury czytelnikomw Europie i poza nią Gratulujemy wszystkim tegorocznym zwycięzcom.

W 2015 roku laureatką z Polski została Magdalena Parys za powieść Magik, w 2012 roku Nagrodę otrzymał Piotr Paziński za powieść Pensjonat, zaś pierwszym polskim laureatem był Jacek Dukaj nagrodzony w 2009 roku za powieść Lód.


Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 2 października 2019 roku w Pałacu Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli.


źródło: Instytut Książki

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku