Festiwal Opętani Literaturą

Obrazek artykułu
Druga edycja Festiwalu Opętani Literaturą już we wrześniu. Tym razem festiwal potrwa dłużej.

Wydarzenie współorganizowane przez Prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza - Festiwal Opętani Literaturą rozpocznie się 2 września, a zakończy 10 września. Ponownie na zakończenie wręczona zostanie Nagroda im. Witolda Gombrowicza.


Festiwal odbywający się w Radomiu i Wsoli tym razem potrwa dłużej, bogatszy będzie również program wydarzenia. Festiwal otworzy rozmowa Jerzego Jarzębskiego z Klementyną Suchanow, autorką biografii Witolda Gombrowicza, która ukaże się w Wydawnictwie Czarne 30 sierpnia. Będzie to pierwsze spotkanie autorskie promująceto obszerne dzieło.  Zaraz po spotkaniu organizatorzy zapraszają na koncert Pablopavo i Ludzików.Ponadto, w 78. rocznicę ukazania się w prasie warszawskiej i radomskiej ostatniego odcinka „Opętanych” fragmenty tej powieści przeczyta Danuta Stenka.


Oczywiście festiwal ponownie pozwoli przybywającym uczestniczyć w spotkaniach z pisarzami. Pojawi się miedzianymi: Weronika Murek i Maciej Hen. pierwsi laureaci Nagrody Gombrowicza. Organizatorzy zaplanowali także prezentacje książek nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody oraz ich autorów – Anny Cieplak, Natalii Fiedorczuk, Salci Hałas, Aleksandra Wenglasza i Aleksandry Zielińskiej.


W programie znalazła się także debata zatytułowana „Literatura bez kobiet?”, koncert: Ballady i Romanse (czyli siostry Wrońskie) zaprezentują utwory z głośnego filmu „Córki dancingu”, inspirujące wykłady i dyskusje.


 Należy zaznaczyć, że do Wsoli i Radomia przyjedzie patronka tych wydarzeń - Rita Gombrowicz. Spotkanie z tą niezwykle ważną dla Gombrowiczowskiego „życia po życiu” postacią adresowane będzie szczególnie do uczniów radomskich szkół artystycznych.

 

Festiwal zakończy gala, która odbędzie się 10 września. Podczas uroczystości kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska ogłosi, kto zostanie tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wydarzenie poprowadzi Jerzy Sosnowski, a muzycznie uświetni Piotr Machalica z recitalem „Mój ulubiony Młynarski”.


Więcej: www.nagrodagombrowicza.pl

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku