Festiwal Miłosza – znamy gości i hasło festiwalu

Obrazek artykułu
Z początkiem czerwca dzięki Festiwalowi Miłosza Kraków stanie się światową stolicą poezji. Cztery festiwalowe dni to masa atrakcji dla czytelników. Znamy gości i hasło festiwalu.

Festiwal Miłosza ponownie zapewni przybywającym niecodzienne wrażenia. Program obejmuje między innymi: spotkania autorskie, debaty, koncertami, filmy, czytanie i komentowanie wierszy. Festiwal, który odbędzie się w dniach 8–11 czerwca ponownie „zamieni” Kraków w światową stolicę poezji.


W tym roku festiwal stanie się okazją do spotkania z najwybitniejszymi polskimi twórcami, m.in.: Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Anną Piwkowską, Marcinem Świetlickim. Pojawią się także gościez trzech kontynentów, wśród nich: Antjie Krog (RPA), Linn Hansén (Szwecja), Evelyn Schlag (Austria), Petr Hruška (Czechy), Joachim Sartorius (Niemcy) i Robert Pinsky (USA). Dyrektorem artystycznym festiwalu jest poeta i krytyk literacki Krzysztof Siwczyk.


Hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu brzmi -  „Zaczynając od moich ulic” - jest to tytuł zbioru szkiców i przekładów Czesława Miłosza – wydanego w 1985 r. przez Instytut Literacki w Paryżu.


Jak zapewniają organizatorzy: Festiwal, jak co roku, będzie spotkaniem różnych poetyckich prywatności i wybitnych literackich indywidualności. „W Krakowie usłyszymy ich wspólny język, uzgodniony w dialogu częstokroć sprzecznych lirycznych interesów. Każdy z poetów mieszka na innej ulicy, każdy patrzy z okien na swoje niebo. Zapytamy więc o cechy wspólne tych ulic i tych nieb. Kto wie, być może na chwilę uda nam się zamieszkać i zmieścić w jakimś intymnym uniwersum” – mówi Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury, która wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym organizuje festiwal.


Wszystkich, którzy kochają czytać, w szczególności poezję, czekają na początku czerwca intensywne cztery dni wypełnione spotkaniami, debatami, czytaniem i komentowaniem wierszy, a także koncertami, spektaklami i filmami. Podczas festiwalu, już po raz drugi z rzędu, zostanie także wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej.


Zapowiedziano również, że specjalnie na festiwal ukaże się pięć tomów – polskich przekładów dzieł autorstwa pięciorga zagranicznych gości (Linn Hansén, Petra Hruški, Antjie Krog, Roberta Pinsky’ego i Joachima Sartoriusa).

 

 Organizatorami Festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.


Wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Instytut Książki


Więcej: http://miloszfestival.pl/

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl