Festiwal Milosza pod hasłem "Zdobycie władzy"

Obrazek artykułu
Festiwal Miłosza, którego 8. edycja upłynie pod hasłem „Zdobycie władzy”, po raz kolejny uwolni przestrzeń miasta dla eksperymentalnej poezji. Scena, mikrofon, ruch i głos, a przede wszystkim niezgoda na zastaną rzeczywistość – to atrybuty tegorocznego pasma OFF na Festiwalu Miłosza.

Zdobywanie władzy wymaga przekraczania granic. Goście tegorocznego pasma OFF w swojej wypowiedzi artystycznej dalecy są od podążania utartymi ścieżkami. Athena Farrokhzad, pochodząca z Iranu poetka, krytyczka i tłumaczka przekroczy granice formy poetyckiej. Nie inaczej będzie w przypadku Tatev Chakhian – armeńskiej poetki, która poezję łączy ze sztuką wizualną – i Jurija Zawadskiego, mieszkającego w Tarnopolu poety i performera. Landschaft, czyli dwoje młodych poetów-eksperymentatorów, Grigory Semenchuk (Lwów) i Ulrike Almut Sandig (Berlin), połączy własne wiersze z hip hopem, elektropunkiem i muzyką pop. Swoją twórczość przedstawią też Koraly Dimitriadis – cypryjsko-australijska poetka i aktorka, autorka tomiku „Love and F—k Poems”, który w Australii zyskał status bestsellera – oraz Jakub Kornhauser, poeta, eseista, laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Czy nas dobrze słychać? O odpowiedni poziom decybeli i lirycznego łomotu zadba SIKSA. „Bunt na zamówienie bez organizowania przetargów & clickbaitowa kontrowersja” – pisze o sobie najbardziej punkowa poetka w Polsce. Sorry, tak teraz wygląda punk.


OFF sięgnie po to, co nieznane, ale nie zabraknie też stałych punktów charakterystycznych dla tego pasma festiwalowego. W Kolanko No 6 czeka nas slam poetycki, w którym o władzę nad publicznością poeci powalczą z użyciem jedynych dopuszczalnych w tej walce broni – słowa i mikrofonu. Towarzyszyć im będzie międzynarodowy performans projektu Drop the Mic (Islandia, Estonia, Norwegia). OFF to publiczność.


Tradycją tego pasma stało się, że widzowie festiwalu wchodzą w rolę jego twórców. Na młodej scenie pasma OFF uczniowie krakowskiego liceum podsumują projekt Engage! Young Producers. Głos zabiorą także redaktorzy kwartalnika KONTENT, którego celem jest stworzenie niezależnej platformy wymiany myśli między młodymi autorami. Podczas festiwalu odbędzie się premiera nowego numeru czasopisma.


Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.


 Źródło: Instytut Książki

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl