Emocjonalny szantaż subtelną formą manipulacji

Okładka
Czy kiedykolwiek czułeś się winny po tym, jak powiedziałeś, że nie możesz pomóc przyjacielowi lub członkowi rodziny? Czy to było Twoje odczucie, czy uświadomił Ci to ktoś inny? Jeśli to drugie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że byłeś poddany szantażowi emocjonalnemu.

Emocjonalny szantaż jest dysfunkcyjną formą manipulacji, której ludzie używają do stawiania żądań i grożenia ofiarom, aby otrzymały to, czego chcą. Ton emocjonalnego szantażu polega na tym, że jeśli nie zrobisz tego, co chcę, kiedy tego chcę, będziesz cierpiał.


Susan Forward i Donna Frazier w książce prezentują klasyczne zachowania emocjonalnych szantażystów, przedstawiając stosowane przez nich sposoby wywierania wpływu, jednocześnie zważając na konsekwencje ulegania ich manipulacji. Opisują, w jaki sposób osoby stosujące przemoc wykorzystują taktykę szantażu emocjonalnego, aby uzyskać to, czego chcą, stawiając wymagania i groźby, tworzą uczucia strachu, winy i gniewu. Czyniąc to, kierują winę i odpowiedzialność na ofiarę za własne negatywne działania. Zazwyczaj ten dysfunkcyjny rodzaj manipulacji występuje w bliskich związkach.

Czym jest szantaż emocjonalny?

Szantaż emocjonalny to proces, w którym jednostka stawia wymagania i groźby manipulowania inną osobą, aby uzyskać zamierzoną korzyść. Jest to forma przemocy psychicznej, powodująca szkody dla ofiar. Ich żądania często mają na celu kontrolowanie zachowania ofiary w niezdrowy sposób.
Szantaż emocjonalny to również sposób na manipulację ze strony partnera. Jednak w takich sytuacjach trudno jest czasem ocenić i wyraźnie wskazać, czy ofiara jest manipulowana.

Liderkami w tej dziedzinie, są bez wątpienia Susan Forward i Donna Frazier, które identyfikują dynamikę mocy występującą podczas takiej manipulacji. Sugerują, że emocjonalni szantażyści stosują taktykę strachu - emocji - winy, aby uzyskać zamierzony cel. Według Forward szantaż emocjonalny występuje najczęściej w bliskich związkach. Manipulator wykorzystuje wiedzę zdobytą na temat obaw ofiary. Szantażyści wykorzystają uzyskane informacje o tym, czego ofiara się boi, by nią manipulować.

Komunikacja pośrednia a manipulacja

W niektórych sytuacjach może wydawać się, że istnieje cienka granica między komunikacją pośrednią a manipulacją. Emocjonalny szantaż i pośrednia komunikacja mogą mieć pasywne, agresywne podteksty. Komunikacja staje się manipulacją i szantażem, gdy jest konsekwentnie wykorzystywana do kontrolowania innej osoby lub zmuszania jej do robienia tego, czego żąda manipulator. Ofiara zazwyczaj odczuwa opór, ale robi to nawet kosztem własnego samopoczucia.

Istnieje również rozróżnienie między ustalaniem zdrowych granic a emocjonalnym szantażem. Ustalając granice, jednostka upewnia się i komunikuje, jakie są jej potrzeby. Szantaż emocjonalny polega na przekazywaniu zagrożeń, które skutkują karą ofiary, która nie spełnia prośby.

Emocjonalny szantaż jest potężną formą manipulacji, a emocjonalni szantażyści dobrze wiedzą, jak bardzo cenimy nasze relacje z nimi, wykorzystując to aby nas móc manipulować. Znają nasze słabości i nasze najgłębsze tajemnice. Mogą to być nasi rodzice lub partnerzy, szefowie lub współpracownicy, przyjaciele lub kochankowie. Kluczowym przesłaniem tej książki jest to, że: nie ma potrzeby by czuć się uwięzionym i przytłoczonym przez twój związek. Ucząc się rozpoznawać oznaki szantażu emocjonalnego i jego wpływu na nasze życie, możemy zacząć podejmować kroki w kierunku stawania w obronie siebie, wyznaczając granice i dokonując istotnych zmian w związku.

To doskonała książka do samokontroli, aby sprawdzić, czy Ja również JESTEM osobą, która stosuje emocjonalny szantaż. Lektura stanowi świetne wyjaśnienie rodzajów zachowań emocjonalnych szantażu - ludzi, którzy używają winy, strachu, kary (emocjonalnej lub fizycznej itp.), aby uzyskać to, czego chcą, wyjaśnia również w jasny i szczegółowy sposób, jak przełamać te cechy osobowości i chronić siebie, by przywrócić swoje poczucie własnej wartości.

Głównym przesłaniem książki Susan Forward i Donna Frazier jest przejście z punktu A; - bycie ofiarą nieświadomą tego, w jaki sposób nasze własne zachowanie może przyczynić się do wysłania często nieświadomie wiadomości do „szantażystów”, do punktu B, - bycie bardziej świadomym i skoncentrowanym na tym, jak zdecydujemy się odpowiedzieć na próby manipulacji, tym samym wychodząc z roli ofiary. Chodzi o to, jak osiągnąć upodmiotowienie w obliczu pozornie niemożliwych sytuacji. Ogólnie ta książka jest praktyczna, pouczająca, przydatna i skuteczna.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl