Ebooki coraz popularniejsze w dobie pandemii

Obrazek artykułu
Czytanie e-booków stopniowo zyskiwało coraz więcej zwolenników. Masowe zainteresowanie książkami elektronicznymi „przyniosła ze sobą” jednak dopiero pandemia koronawirusa.

Pandemia koronawirusa zamroziła gospodarkę. Najczarniejsze przewidywania analityków zaczęły się ziszczać. Bardzo szybko odczuły to wielkie oraz małe przedsiębiorstwa. Obszar gastronomiczny, rozrywkowy, czy turystyczny, praktycznie zamarł. Pozostałe firmy, bez względu na branże, również odczuwają przymusowy zastój. Ofiarą koronawirusa padł także rynek książki. Oficjalnie poinformowała o tym pierwszego kwietnia Gazeta Wyborcza.


Zamknięcie księgarń oraz odwołanie wszystkich imprez czytelnicze w tym Targów Książki bardzo szybko zaczęli odczuwać wydawcy, oraz autorzy. Utrudnione dotarcie do czytelników sprawiło, że wielu autorów skorzystało ze ścieżki elektronicznej. Czytelnicy również zostali zmuszeni, by jedynie tą drogą nabywać książki, czyli korzystać z księgarni internetowych - https://tylkorelaks.pl. Niestety wiele osób w obawie przed zarażeniem zrezygnowało z zamawiania książek w tradycyjnej papierowej formie. Nie można się dziwić, bo covid-19 jest wirusem, który bardzo łatwo się roznosi. Biblioteka Narodowa radzi, jak obchodzić się z książkami w dobie pandemii.

‘‘Ze względu na możliwą transmisję wirusa człowiek → książka → człowiek Biblioteka Narodowa zaleca poddanie książek kwarantannie w okresie od 10 do 14 dni”.

Zgodnie z aktualnymi komunikatami dotyczącymi działalności bibliotecznej na stronie bn.org.pl umieszczone zostały wytyczne odnośnie do zalecanych do stosowania środków ostrożności. Trudno jednak przewidzieć, czy czytelnicy bez obaw, jak dawniej, będą korzystać z oferty bibliotek, które otworzone mają zostać 4 maja, a z czasem księgarń stacjonarnych.


Jedyna dobra wiadomość to rosnąca popularność książek elektronicznych. Polacy masowo kupują i czytają ebooki. Jak wynika z danych księgarni TaniaKsiążka.pl sprzedaż ebooków wzrosła aż dwuipółkrotnie. Wniosek ten został wyciągnięty po porównaniu danych sprzedaży ebooków od początku marca do połowy kwietnia w roku poprzednim i obecnym. Znaczący wzrost obrotów odnotowały również inne księgarnie i platformy internetowe, na których można nabywać książki elektroniczne. Najprawdopodobniej tendencja ta będzie się utrzymywać jeszcze sporo czasu po zniesieniu obostrzeń.


    Książki w formie elektronicznej są bowiem wolne od wirusów, czy bakterii. Oczywiście pod warunkiem, że czytelnik dba o czystość urządzenia umożliwiającego czytanie tekstów cyfrowych. Ponadto ebooki to szansa, by czytać Więcej za Mniej. Lektury w tej formie zawsze są przecież atrakcyjniejsze cenowo.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl