Dziecko, które łatwo zranić

Okładka
Rodzina, w której występuje problem alkoholowy, staje się rodziną dysfunkcyjną, w której członkowie unikają, racjonalizują lub ukrywają problemy i starannie strzegą tajemnic, lub zaprzeczają im całkowicie.



Wśród członków rodziny istnieje tendencja do ulegania uczuciom i nieufności do nich oraz czasem do całkowitego ich ukrywania, aby uniknąć zajmowania się własnymi problemami. Robią to, oceniając, krytykując, obwiniając lub próbując kontrolować innych. Ponadto członkowie rodziny mogą naruszać swoje osobiste granice lub pozostać z dala i niedostępnymi, nawet wobec tych, na których im zależy.


Tommy Hellsten to doświadczony psychoterapeuta, który pracował z dorosłymi dziećmi alkoholików. Rozumie ich, aż nazbyt dobrze, gdyż sam również doświadczył skutków wychowywania w rodzinie destrukcyjnej, w której alkohol wiódł prym i stał się głównym czynnikiem, który tę rodzinę zaburzył.


Celem książek, które napisał, a w szczególności „DDA wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików” oraz „Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików” jest uzmysłowienie osobom nacechowanym tym problemem, że nie są same i mogą liczyć na wsparcie i profesjonalną pomoc. Książka uczy, czym są emocje, bo DDA mają z tym ogromny problem, przede wszystkim nie potrafią czasem nazwać uczuć, które przeżywają a i z przeżywaniem ich mają również trudności.



„DDA wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików” to nowe wydanie bestsellerowej książki, która niesie pomoc wielu zagubionym dorosłym dzieciom alkoholików. Wyraźnie ukazuje co dzieje się z dzieckiem dorastającym w cieniu choroby alkoholowej. Jednakże autor nie skupia się tylko i włącznie na tematyce dotyczącej DDA, ale, co więcej, mówi także o ciężkich uczuciach, które przeżywa np. ofiara molestowania seksualnego, zaślepienia religijnego oraz nieobecności rodzica w życiu dziecka (i tej fizycznej i tej duchowej). 


Podzielona na 6 rozdziałów książka to wyjątkowe kompendium wiedzy na temat rodziny, w której zostały zaburzone prawidłowe funkcje, spowodowane czy to alkoholizmem jednego z rodziców, czy też chorobą któregoś członka rodziny lub inną dysfunkcją, która rzutuje na prawidłowy rozwój wszystkich członków rodziny. Dowiadujemy się o cechach i charakterze alkoholizmu, o tym jak zostają zamrożone cechy dziecięce, poznajemy definicję i cechy współuzależnienia i jak przebiega ono w łańcuchu pokoleń. Ponadto autor uświadamia, że nie tylko alkohol jest podstawą uzależnienia, może być nim również religia, narkotyki, przymus posiadania czy inne zaburzenia kompulsywne jak jedzenie, seks, hazard itp. Głównym celem książki jest spotkanie się z własnym wewnętrznym dzieckiem, którym należy się zaopiekować i jak można to zrobić, by osiągnąć zdrowie. Autor pragnie poprowadzić nas przez własne dzieciństwo, czyli ponowne doświadczenie odczucia własnego dzieciństwa i uświadomienie sobie jak ważne jest wyrażanie własnych emocji, a szczególnie gniewu, na który DDA często sobie nie pozwalają. A przecież GNIEW to POZYTYWNA emocja i jest ważnym narzędziem służącym nam do obrony. Wreszcie pragnie pokazać, że nasza odnowa jako człowieka ma być jednocześnie odnową nas jako rodziców.


Książka bardzo szeroko opisuje pojęcie współuzależnienia, jak ono wpływa na całą rodzinę. Autor skrupulatnie opisuje objawy i przyczyny uzależnienia oraz sposób, w jaki choroba ta może być przekazywana z pokolenia na pokolenie, jeśli nie jest leczona. Prawdziwy powrót do zdrowia jest możliwy, a słuchając siebie, można znaleźć klucze do nowego, pełniejszego życia.


Dla kogo jest ta książka?


Przede wszystkim dla osób dotkniętych problemem alkoholowym, ale również inną dysfunkcją, która miała miejsce w domu rodzinnym lub w najbliższym otoczeniu. Książka jest szczególnie adresowana do naszego wewnętrznego, często bardzo pokrzywdzonego dziecka. Dla osób, które często nie są świadome, dlaczego tak często mają złe samopoczucie i jakie może być jego źródło. Dla osób wychowanych w rodzinach, w których nie było ustalonych granic, lub były w jakiś sposób zaburzone poprzez częściowo, lub całkowicie źle funkcjonującą rodzinę owładnięta chorobą alkoholową, lub inną dysfunkcję. Autor zwraca się również do dorosłych już dzieci, które ucierpiały na skutek innych dysfunkcji tj. nadgorliwości religijnej, pracoholizmu, problemu kazirodztwa w rodzinie, jakiejkolwiek przemocy czy to fizycznej, czy psychicznej oraz współczesnemu problemowi materializmu.


Ta książka to uzdrawiająca wędrówka, poruszająca nieraz bardzo trudne tematy, ale konieczna, gdyż pomaga stanąć czytelnikowi twarzą w twarz z własną tożsamością DDA, pomocna w zrozumieniu siebie samego oraz nawiązaniu kontaktu z sobą samym, oraz uzdrowieniu swoich relacji z otaczającym światem.




Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl