Drukowanie w urzędach – dość wyraźnie i oszczędnie

Obrazek artykułu
Do najbardziej obciążanych urządzeń wielofunkcyjnych i drukarek należy sprzęt elektroniczny tego typu, z którego korzystają urzędy i instytucje.

Drukowanie w urzędach powinno być z jednej strony bardzo wyraziste, a z drugiej oszczędne. Wydatki ponoszone przez wszystkie urzędy (tzw. jednostki budżetowe) są pokrywane z budżetu państwa. Wszystkie koszty muszą być uzasadnione – wybór oryginalnych wkładów jest oczywiście możliwy, ale nie we wszystkich urzędach się z nich korzysta.




Drukarki laserowe dominują



W urzędach i instytucjach najczęściej wykorzystuje się drukarki laserowe – przyczyna tego jest bardzo prozaiczna. Koszty eksploatacji laserowych drukarek są po prostu niższe. Tonery są znacznie bardziej wydajne w porównaniu z tuszami. Co więcej, wielofunkcyjne urządzenia wykorzystujące technologię laserową pracują po prostu szybciej. Przeciętne tempo drukowania w przypadku laserowych drukarek wynosi ok. 20 stron na minutę. W przypadku drukarek atramentowych tempo drukowania jest równe około 8 stron na minutę. Różnica jest zatem ogromna, a koszt drukarek popularnych producentów jak HP, Samsung czy Brother nie jest taki duży. Jeśli chodzi natomiast o eksploatację to ta również wypada dobrze na tle atramentówek. Tonery Brother są dobrym przykładem, że drukarka może być niedroga w zakupie i eksploatacji. Wszystko też oczywiście zależy od firmy używanych zamienników. Z tych popularnych wymienić można Activejet, Actis oraz TB Print.




Tonery wydawane tylko upoważnionym



W małych biurach firm tonery są zwykle zakupywane przez sekretarkę lub asystenta, w ramach powierzonych im obowiązków. Podobnie jest w przypadku innych artykułów biurowych potrzebnych do wykonywania codziennych czynności, takich jak przygotowywanie dokumentów, ich kopiowanie i tak dalej.



W urzędach, gdzie jest zatrudnionych kilkadziesiąt pracowników tonery i materiały biurowe są wydawane przez specjalnie wyznaczoną do tego osobę z działu technicznego, która odpowiada za to, żeby pod ręką był zawsze zapas papieru, tonerów i innych tym podobnych materiałów biurowych. Są one wydawane tylko osobie, która ma upoważnienie, a zatem może się legitymować plakietką z nazwiskiem i stanowiskiem służbowym. Stażyści otrzymują plakietki bezimienne, a po tonery i inne materiały zwykle pochodzą „z upoważnienia” osoby, która przygotowuje ich do wykonywania określonego zawodu. Wydanie tonera wymaga złożenia podpisu. Dzięki temu osoba z działu technicznego ma pewność, że nic nie zginęło. Taką praktykę stosuje się między innymi w sądach.




Dokumenty z urzędów – zawsze profesjonalne i w nienaruszonym stanie



Urzędnicy wykorzystują do przygotowywania dokumentów papier na tyle sztywny, żeby nie uległ zniszczeniu na wypadek przypadkowego zachlapania w drodze z urzędu przez pocztę do adresata. Najczęściej papier jest lekko szorstki, a druk bardzo wyrazisty – to zasługa laserowej technologii, która w przeciwieństwie do atramentowej pracuje „na sucho”. Plamy atramentu mogą się rozmwywać, zwłaszcza na powlekanym papierze z błyszczącą powłoką. W przypadku technologii laserowej każda drobina pigmentu jest precyzyjnie wtłaczana w papier przy zastosowaniu ciepła lasera.



Korzystanie z zamienników urzędach jest dopuszczalne. Zużyte tonery są oddawane do działu technicznego i wymieniane na nowe – refabrykowane, alternatywne produkowane w całości od nowa, albo oryginalne tonery. Kryterium ekonomiczne w tym przypadku dominuje – gdyby osoba odpowiedzialna za zakup materiałów wydała więcej niż powinna, musiałaby się tłumaczyć dlaczego. Jeżeli może kupić wkłady taniej – bo są refabrykowane – to powinna z tej możliwości skorzystać. W końcu za utrzymanie urzędów płacimy my – podatnicy.




Gdzie najlepiej kupić tonery?



Dobrym i sprawdzonym miejscem na ich zakup jest sklep z tonerami do drukarek Inkhouse. Zależnie od potrzeb kupić można tam zarówno oryginały jak i zamienniki. Oprócz tonerów znaleźć tam można oczywiście też tusze do drukarek atramentowych. Zamówienia najczęściej realizowane są tego samego dnia lub na drugi dzień od ich złożenia.



awatar
anonimowy

9 styczeń 2018  o  08:15

Urzędy często ogłaszają przetargi zarówno na eksploatacje jak i urzdzenia i ich obsługę.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl