Doskwiera Ci samotność?

Obrazek artykułu
Samotność to przykry emocjonalny stan, który czasem doskwiera każdemu. Najczęściej ma on charakter przejściowy. Zdarza się jednak, że poczucie osamotnienia zmienia życie w udrękę. By do tego nie doszło, warto sprawdzić, jak pokonać samotność.

Samotność można scharakteryzować jako subiektywne, negatywne uczucie wywołane poczuciem odcięcia od innych. Brak satysfakcjonujących relacji interpersonalnych wzmaga odczuwanie izolacji społecznej. Jest pewne, że ten przykry emocjonalny stan czasem dopada każdego, choć najczęściej znika samoistnie. Jak tłumaczy Renata Stefańska–Klar zajmująca się psychologią samotności: „Uczucie samotności charakteryzuje się w literaturze jako przykre i niepożądane, jako coś, co uniemożliwia osiągnięcie szczęścia lub wręcz czyni człowieka nieszczęśliwym. Dlatego też bada się uwarunkowania tego stanu, jego przyczyny i dynamikę, aby móc zaproponować sposoby przekształcania go w sytuacje pożądane przez jednostkę, a także, aby nauczyć się zapobiegania samotności i jej skutkom”. Niestety, skomplikowana specyfika samotności oraz indywidualny sposób jej odczuwania utrudnia ten proces.


Rodzaje samotności wskazują na złożoność tej emocji. Wśród nich wyróżnić można: samotność przejściową, która zdarza się między innymi w przypadku utraty bliskiej osoby. Samotność z wyboru, której doświadczają osoby z różnych przyczyn decydujące się na żywot unikającego kontaktów interpersonalnych samotnika. Samotność przejściową, która po dostosowaniu się do zaistniałych warunków znika. Samotność chwilową, która towarzyszy sytuacjom czasowej rozłąki z bliskimi i znajomymi. Samotność z konieczności lub za karę (np. osadzenie w więzieniu). Samotność chroniczna to natomiast nieustające poczucie osamotnienia, które nie słabnie nawet w towarzystwie innych ludzi lub w obliczu zmiany sytuacji na korzystniejszą. Należy zaznaczyć, że samotność chroniczna może doprowadzić do stanów depresyjnych. Zdarzają się również sytuacje, w których osoba doświadczająca przez dłuższy okres samotności, doświadcza dezintegracji osobowości. Jest to związane między innymi z samo alienacją, poczuciem wykluczenia społecznego, obawami przed bliskością, czy wstydem.


W poradnikach znaleźć można mnóstwo porad, jak pokonać samotność. Sposoby na samotność wymieniane są w dziesiątkach. Wskazówki na złagodzenie bólu samotności cieszą się ogromną popularnością, podobnie jak podpowiedzi, jak znieść samotność. Niestety, nie wszystkim mogą one pomóc. ">Do pokonania samotności potrzeba wiary w siebie. Zastosowanie jakichkolwiek porad nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeżeli osoba osamotniona nie uzna, że zdołają jej pomóc.

Czy gryzie cię samotność?” to pytanie z przekąsem zadane przez reportera z 50-letnim doświadczeniem, Mieczysława Kurnatowskiego. Obserwacja, osobiste doświadczenia i porażki stały się inspiracją do napisania tej publikacji. Wewnątrz znajdziemy zbiór felietonów, które możemy też określić mianem opowiadań. Każdy tekst porusza temat samotności. Emocji tej szczególnie w dzisiejszych czasach doświadczamy wszyscy. Jedni bezustannie, inni sporadycznie. Po głębszym zastanowieniu zrozumiemy jednak, że rodzimy się i umieramy samotnie. Nasze indywidualne odczucia w zasadzie czynią nas prawdziwymi samotnikami. Osoby poboczne mogą nas jedynie wspierać, co nie oznacza, że będą w stanie w pełni zredukować odczuwane przez nas osamotnienie. Po przeczytaniu tej refleksyjnej książki wiele osób przyznało autorowi rację. Żyjemy samotnie. To pewnik, z którym trzeba się pogodzić. Ułatwi nam to lektura tej pozycji.


Samotność można pokonać, ale jak mądrze wspomniał autor: „trzeba przekonać samego siebie, że mimo wszystko, mimo braku przyjaciół, nie jest się samotnym. Przekonać siebie, drugie ja... To bardzo trudne, ale ponoć wiara czyni cuda. A jak nie ma wiary? Chociaż warto wiedzieć też, że siebie zwyciężyć to największe zwycięstwo.


Samotność drugiego człowieka – jak ją widzimy, daje pewną ulgę, a najważniejsza jest wiedza o samotności, nawet przekonanie, że jest niezwyciężona. Znać wroga to uwierzyć w możliwość walki z nim. A przegrać nie znaczy być na zawsze”. – Mieczysław Kurnatowski, „Czy gryzie cię samotność?”.


Jeżeli doskwiera ci samotność, powinieneś sięgną po zaprezentowaną pozycję. Dzięki temu nieco inaczej spojrzysz na zagadnienie samotności. Wszelkie negatywne odczucia mogą złagodzić również poradniki psychologiczne.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl