Dlaczego holistyczne podejście do życia jest ważne?

Okładka
„Ta część nigdy nie może być dobra, chyba że całość jest dobra”– Platon. Niezależnie od tego, w mniejszym czy większym stopniu, każda jednostka składa się z systemu, który harmonijnie współpracuje, aby osiągnąć stabilność niezbędną do prawidłowego funkcjonowania.


To samo dotyczy naszego zdrowia. Holistyczne podejście do zdrowia skupia się na leczeniu całego człowieka, uwzględniając aspekty psychiczne i społeczne, a nie tylko objawy choroby. Podkreśla to jak ważne jest znaczenie całego układu ciała, a nie jego poszczególnych części, które są traktowane indywidualnie. Obejmuje to połączenie umysłu, ciała, ducha.

 

Pandemia zmieniła sposób, w jaki myślimy o normalności – zaczęliśmy wnikać głębiej w siebie, lepiej rozumieć nasze otoczenie i być bardziej świadomymi naszych osobistych i ogólnych zmagań. Nasze interakcje uległy zmianie, a niektóre z naszych nawyków i długo utrzymywanych przekonań zostały zakwestionowane.


Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest zrozumienie, w jaki sposób określone warunki mogą powodować zmiany w naszym życiu i zachowaniach, które wpływają na nasze zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. W rozmowach z Oriną Krajewską; aktorką i prezeską Fundacji Małgorzaty Braunek nie można pominąć propagatorką holistycznego stylu życia; odwołując się do nauki przede wszystkim oraz do własnych doświadczeń światowi eksperci, duchowi nauczyciele, terapeuci oraz naukowcy omawiają różne prozdrowotne praktyki. Odpowiadają na pytanie, czym jest duchowość w życiu codziennym oraz co możemy zrobić, by poprawić jakość swojego życia i zdrowia. W książce "Siła umysłu. Siła emocji. Duchowe ścieżki zdrowia" została przedstawiona cenna wiedza z zakresu  medyczny i psychologii. Możemy przeczytać o tym jak stres, lęk, smutek mają ogromny wpływ na dolegliwości ciała i jak ogromny wpływ ma na rozwój chorób.

 

Ojciec psychoterapeutycznego podejścia do logoterapii  (teorii, że natura ludzka jest motywowana znaczeniem i celem), dr Viktor Frankl (neurolog i psychiatra), uważał, że brak sensu i celu może prowadzić do cierpienia, problemów ze zdrowiem psychicznym oraz emocjonalnym i ból fizyczny. Jeśli zaakceptujemy, że naszym głównym celem jest szczęśliwe i zdrowe życie, holistyczne podejście do życia może również pomóc nam połączyć się ze sobą i światem, umożliwiając nam bycie bardziej uważnym, doceniającym, świadomym i zrównoważonym.

 

Holistyczny styl życia dotyczy wszystkich aspektów jaźni – fizycznych, psychicznych, emocjonalnych, społecznych i duchowych – ponieważ te elementy są ze sobą ściśle powiązane. Na przykład, jeśli doświadczasz przedłużającego się żalu, który może przerodzić się w cierpienie, możesz doświadczyć fizycznych objawów, takich jak zmęczenie, niepokój, ból brzucha lub ból stawów. Dzieje się tak najczęściej, ponieważ ból emocjonalny i fizyczny występuje w tym samym obszarze  mózgu.

 

Ta książka to cenne źródło informacji poparte dowodami osób na co dzień zajmujących się zdrowiem bądź też rozwojem osobistym dając niesamowity „przekrój różnych podejść i sposobów postrzegania rzeczywistości”. Każdy temat został bardzo szczegółowo omówiony, każdy z rozmówców wyjątkowo podszedł do tematu, nie narzucając, a jedynie naświetlając swoje podejście do zagadnienia, poparte własnym bogatym, długoletnim doświadczeniem, z którego czytelnik może tylko czerpać cenną wiedzę i spostrzeżenia. Dzięki temu można spojrzeć na niektóre kwestie w zupełnie z innej perspektywy, nie musimy ze wszystkim od razu się zgadzać i brać za pewnik, bez możliwości przeanalizowania treści. Warto pozwolić by zdobyta wiedza z tej książki rezonowała w nas jakiś czas, pozwoliła otworzyć się na integralne podejście do zdrowia i holizmu – i zapewniam, każdy z tej skarbnicy wiedzy weźmie coś cennego dla siebie. Odkryje nowe podejście do różnych metod leczenia oraz utrzymania się w dobrym zdrowiu.

 

„Niektóre rozmowy dotykają tematu naukowo (…) Inne są praktycznymi poradami i opisem konkretnych metod, a niektóre zapraszają do świata wyobraźni, intuicji i inspiracji.”

 

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę i korzyści konwencjonalnego i alternatywnego podejścia do zdrowia, ponieważ integracja obu może pomóc nam zachować zdrowie, wieść wysokiej jakości życie i dbać o nasze ciało, umysł i ducha. Opieka zdrowotna często odnosi się do podejścia konwencjonalnego (zwanego również medycyną zachodnią), znormalizowanego systemu, w którym lekarze stosują praktyki i procedury oparte na nauce (często obejmujące leki farmaceutyczne, zabiegi i operacje), aby zaoferować swoim pacjentom światowej klasy opiekę. Wellness odnosi się do podejścia alternatywnego (zdrowie holistyczne), które dotyczy całej osoby (fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, społecznego i duchowego samopoczucia) i w dużej mierze zależy od tego, jak my jako ludzie postrzegamy i przeżywamy nasze życie – chodzi o naszą nieustanną podróż, która może negatywnie lub pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Ten podręcznik doskonale nam to wszystko zobrazuje, w przystępny, zrozumiały i przyjemny sposób. Dodatkowym atutem i tak jakby uzupełnieniem rozmów są praktyczne ćwiczenia, aby zdobyta wiedza w natłoku codziennych spraw nie uleciała, ale by można, krok po kroku wprowadzić ją do codziennego praktykowania. 

 

Po zgłębieniu wiedzy bogato przedstawionej w tym poradniku odpowiesz sobie na pytanie: Jakie jest Twoje podejście do holistycznego stylu życia? Dla mnie to podejście do życia, które uwzględnia wielowymiarowe aspekty dobrego samopoczucia. Stałam się aktywnym jej uczestnikiem, jeśli chodzi o decyzje dotyczące zdrowia i procesów leczenia, w tym wyborów dotyczących stylu życia wyznaczających kierunek na dobre samopoczucie. Dla mnie holistyczne podejście do życia oznacza dbanie o wszystkie te aspekty. I uważam, że im bardziej przyjmiemy zintegrowaną perspektywę jako swój styl życia, tym bardziej będziemy mogli cieszyć się jak najlepszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. I śmiało mogę podpisać się pod słowami autorki książki  "Siła umysłu. Siła emocji. Duchowe ścieżki zdrowia", że książka ta jest: „próbą przyjrzenia się duchowości, sile umysłu, emocjom, naszym wszystkim wewnętrznym zasobom i temu, jak determinują one nasze zdrowie. Ile jesteśmy w stanie zrobić dla siebie „domowymi sposobami”, mając do dyspozycji tylko i aż siebie – swój oddech, swoje ciało, uczucia i myśli?” . Wystarczy tylko, a może aż wsłuchać się w siebie – otworzyć się na siebie – dać głos sobie! Doskonały poradnik – polecam!

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl