Dawid Golik - Partyzanci "Lamparta"

Obrazek artykułu
Książkę Dawida Golika pt. Partyzanci "Lamparta" Historia IV batalionu czyta się jak sensacyjną powieść pomimo, iż jest to pozycja naukowa i bezcenna lekcja historii.

Dawid Golik jest polskim historykiem, który dołożył wszelkich starań aby przybliżyć czytelnikom „Lamparta”. Prawdopodobnie bardzo niewiele jednostek bojowych AK doczekało się tak znaczącego upamiętnienia. Książka „Partyzanci „Lamparta". Historia IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK” z niebywałą precyzją odnosi się do minionych wydarzeń sprawiając, że historia i jej bohaterowie powracają. Takiej lekcji przeszłości nie znajdzie się nigdzie!


Pomimo, iż pozycja jest pracą naukową czyta się ją jak wciągającą powieść. Nieżyjący od lat bohaterowie znów stają do walki, a cisze mąci huk wystrzałów. Członkowie „Lamparta” jawią się bliżsi niż kiedykolwiek, a wspomnienia ścierają z dokumentami. Autor prócz kwestii militarnych odnosi się również do działań IV batalionu, które rzutują na  tło geograficzne i historyczne Podtatrza. Całość wzbogaca ponad 200 unikatowych fotografii.


Józefa Nyki „Szpisa" na temat książki: „Pracę Dawida Golika czytam jako jeden z ostatnich żyjących żołnierzy „Lamparta" i zdumiewam się, że mimo upływu 60 lat – w tym udręczonych dekad Polski Ludowej – tak drobiazgowa rekonstrukcja zdarzeń była w ogóle możliwa. Lekturę kończę z uczuciem radości, że tak fundamentalne dzieło mogło zostać stworzone, i ze smutkiem zarazem, bo przecież z dwóch setek chłopców „Lamparta" tą panoramą naszych Wielkich Dni nie ucieszy się już niemal nikt. Dzięki tym stronicom nasz młodzieńczy zryw sprzed lat zostaje wydarty niepamięci, a my po raz drugi wracamy na świat – w naszych wyblakłych furażerkach z filcowymi orzełkami. Spełniają się też słowa śpiewki, którą półżartobliwie nuciliśmy przy ogniskach w gorczańskich lasach: Lampartowe imię, nigdy nie zaginie, Ani na wiersycku, ani na dolinie...”


Zainteresowani pozycja powinni wiedzieć, że Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego zapraszają na promocję książki Dawida Golika pt. Partyzanci "Lamparta" Historia IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK, w dniu 4 grudnia (czwartek) o godz. 17.00 Rynek 1 - Ratusz, sala reprezentacyjna. Wstęp wolny.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku