Czytanie performatywne fragmentów Pana Tadeusza

Obrazek artykułu
W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie Księgi Pana Tadeusza odbędzie się czytanie poematu Adama Mickiewicza.

Zapraszamy na czytanie fragmentów poematu w interpretacji Ireny Rybickiej – aktorki od dziewiętnastu lat związanej z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, która w dorobku ma około siedemdziesięciu ról teatralnych oraz współpracę z reżyserami takimi jak Anna Augustynowicz, Piotr Cieplak, Michał Zadara, Jan Klata czy Krystyna Meissner.

 

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza w czwartek 10 maja o godzinie 17.00. Wstęp na czytanie jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszego odbioru wejściówek dostępnych w kasach muzeum lub dokonywania rezerwacji mailowych.

 

O aktorce

Irena Rybicka (ur. 1957) – 38 lat na scenie, w dorobku aktorskim około 70 ról. Od 19 lat związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego. Pracowała z takimi reżyserami, jak: Anna Augustynowicz, Piotr Cieplak, Michał Zadara, Jan Klata, Krystyna Meissner. Zdobyła wiele nagród aktorskich, w tym: za rolę Żony w Życiu Wewnętrznym Marka Koterskiego (1989); za rolę Klary Zachanassian w spektaklu Wizyta starszej pani Friedricha Durrenmatta (1995). Otrzymała Medal Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Recital sopranistki Sylwii Kapeli


Zapraszamy na kolejny koncert w Salonie romantycznym Muzeum Pana Tadeusza, podczas którego wystąpi sopranistka Sylwia Kapela przy akompaniamencie pianistki Małgorzaty Jaworskiej.

 

Podczas majowego recitalu z cyklu Salon dźwięków romantycznych usłyszymy najpiękniejsze pieśni romantyczne. Chociaż powstawały w różnych dziesięcioleciach XIX, a nawet XX wieku (Precz z moich oczu Chopina skomponowana została około roku 1827, a Grzeczna dziewczyna Niewiadomskiego w 1928), wszystkie charakteryzuje konwencja romantyczna. W programie pierwszej części koncertu znalazły się utwory ze słowami Adama Mickiewicza. W interpretacji Sylwii Kapeli i Małgorzaty Jaworskiej zabrzmi Zosia Stanisława Moniuszki, inspirowana fragmentem II części Dziadów. Bohaterką pieśni jest kapryśna dziewczyna, która odrzuca kolejnych zalotników. Podczas recitalu wykonana zostanie również pieśń Nad wodą wielką i czystą Ignacego Jana Paderewskiego do słów jednego z „liryków lozańskich", a także Świtezianka – skomponowana przez teściową poety, Marię Szymanowską – opowiadająca historię dziewczyny i chłopca, którzy w tajemnicy spotykają się nad jeziorem Świteź. W Salonie romantycznym zabrzmi także sentymentalna pieśń Precz z moich oczu Fryderyka Chopina z tekstem wiersza Do M*** oraz Grzeczna dziewczyna Stanisława Niewiadomskiego, napisana do fragmentu IV części Dziadów.

 

W drugiej części programu znalazły się natomiast dzieła inspirowane twórczością Johanna Wolfganga Goethego (Hin und wieder fliegen Pfeile Franza Schuberta), Paula Heysego (Mädchenlied Johannesa Brahmsa), Johanna Ludwiga Uhlanda (Frühlingsglaube Schuberta) czy Ekatariny Beketovej (Siren Sergieja Rachmaninowa). Usłyszymy również pieśń Mauro Giulianiego i Kotka Moniuszki, czyli utwór ze zbioru Śpiewnik domowy. Tego typu kompozycje pisano po to, by każdy mógł muzykować z rodziną we własnym salonie.

 

Koncert odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza w niedzielę 13 maja o godzinie 18.00. Bilety w cenie 15 zł dostępne w kasach muzeum oraz online na naszej stronie internetowej.


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl