Czytajcie i uczcie się empatii

Okładka
Empatia - zdolność głębokiego odczuwania tego, co doświadcza inna osoba - była od dawna uważana za wrodzoną cechę, lecz dr. Helen Riess dowodzi, że umiejętności empatii zmieniających życie można się nauczyć. To wspaniała wiadomość w dzisiejszych czasach, gdy wydaje się, że brakuje nam empatii i tolerancji.

W książce dr. Helen Riess nauka i historia łączą się, aby zapewnić znaczący, zaskakujący, a nawet przerażający wgląd w to, dlaczego świat jest taki, jaki jest, w tym badania naukowe pokazujące odwrotny związek między władzą a empatią.

Kim jest dr. Helen Riess?

Przede wszystkim profesorem nadzwyczajnym psychiatrii w Harvard Metical School oraz dyrektorem grupy badawczej Empathy. Prowadzi badania nad poprawą empatii w relacji pacjent - lekarz. Zainteresowania kliniczne dr. Riess obejmują psychoterapię i psychofarmakologię zaburzeń lękowych dorosłych, depresję, zaburzenia adaptacyjne dla dorosłych, zaburzenia koncentracji uwagi dorosłych, żałobę. Jest zaangażowana w edukację medyczną od wielu lat. Opracowała innowacyjne programy edukacyjne i terapeutyczne, aby rozwiązywać problemy, począwszy od jej książki o leczeniu bulimii, przez opublikowane programy dotyczące superwizji psychoterapeutycznej, po jej najnowszy program nauczania empatii oparty na neurobiologii dla lekarzy.

Riess pisze: 

"Jesteśmy powołani do pomocy, ale ci, którzy zajmują najpotężniejsze stanowiska, by pomagać na wielką skalę, są często bardziej zajęci osobistą władzą, pomaganiem bogatym i poszerzaniem swojej strefy wpływów wśród ich zwolenników, niż organizowaniem wysiłków w celu zmniejszenia cierpienia, dookoła świata".

Co więcej, zauważa, że mamy predyspozycje do faworyzowania własnej „grupy”, co może mieć konsekwencje dla życia lub śmierci osób postrzeganych jako część „obcej grupy”. Riess podaje mocne przykłady tego, jak ta mentalność rozgrywa się w dzisiejszym społeczeństwie ze szkodą dla wszystkich.
Książka ukazuje, jak empatia rozwija się przez całe życie i jak można się jej uczyć i wzmacniać ją na każdym etapie - w domu, w szkole, w miejscu pracy i na arenie politycznej. Precyzuje również, jak ekrany urządzeń cyfrowych spychają nas po równi pochyłej w kierunku jej utraty. Trollowanie w sieci jest tego najlepszym przykładem. To samo tyczy się komentarzy na Facebooku itp. Czyżbyśmy nie dostrzegali już tego, że za awatarami i nickami stoją prawdziwi ludzie. „Współczesne czasy sprzyjają zadawaniu ciosów bez zastanawiania się nad ich konsekwencjami”. Wszystkim nam jest potrzebne uzmysłowienie faktu, iż nie jesteśmy sami na tym świecie i wszyscy zasługujemy na miłość i szacunek. To jakże aktualna i pouczająca lektura wyjaśniająca, w jaki sposób empatia pomaga przełamać bariery między „nami” a „nimi”, poszerzając nasze granice i troskę o siebie.

Książka pozwala nam zagłębić się w jedną z najważniejszych ludzkich zdolności - wyczuwania, rozumienia i troszczenia się o innych. Dowiadujemy się, jak nasze spojrzenie, postawa podczas rozmowy i ton głosu mogą jednoczyć lub izolować - możemy tworzyć wspaniałe miejsca pracy i inspirujące przywództwo polityczne, a jednocześnie promować cyberprzemoc, procesy sądowe i społeczne rozruchy. Siła empatii  to lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych zrozumieniem relacji, od osobistych po polityczne.

Wiemy, że empatia jest niezwykle potężnym atutem w uzdrawianiu. Jednak niewielu wie, że można go rozwinąć poprzez systematyczne szkolenie. Otóż dzięki tej książce rozwój umiejętnej praktyki empatii jest w pełni dostępny nie tylko dla pracowników służby zdrowia, ale szczerze mówiąc - dla każdego, kto chce być lepszym słuchaczem i opiekunem. I chociaż empatia jest cechą osobowości, jest też jak mięsień, który można wytrenować. Dr. Riess dzieli się siedmioma praktycznymi wskazówkami, jak zwiększyć zdolność empatii i poprawić reakcję empatyczną (reagowanie z ostrożnością) podczas interakcji z innymi. Podczas gdy inne książki o empatii mogą omawiać znaczenie empatii w biznesie i poza nim, w tym jej zalety i ograniczenia, niewiele książek oferuje praktyczne wskazówki, jak poprawić swoją empatię.

Zaprezentowane siedem wskazówek jest prostych w zastosowaniu i zasadniczo obejmuje ujawnienie wrodzonej zdolności do empatii, a nie uczenia się czegokolwiek nowego. Autorka stworzyła akronim słowa E.M.P.A.T.H.Y. jako nazwę części jej nowatorskiego programu nauczania oceny zachowań niewerbalnych, gdzie:

- E jak kontakt wzrokowy. Nawiązując kontakt wzrokowy z osobą, z którą mamy kontak,  nasze oczy ujawniają bogactwo informacji o tym, co czujemy w danej chwili. 
- M oznacza mięśnie wyrazu twarzy. Wyraz twarzy łączy się z empatią. Na podstawie mimiki możemy zaobserwować stan emocjonalny osoby, z którą się komunikujemy.
- P jak postawa. Podczas rozmowy z drugim człowiekiem postawa wiele mówi o stanie emocjonalnym. Język ciała i postawa ujawniają bardzo wiele informacji o osobie, z którą rozmawiamy.A jak afekt. Twarz drugiej osoby to najważniejszy przewodnik po doświadczanych przez nią emocjach. Afekt to nic innego jak naukowe określenie emocji, te zaś są sednem wszystkich trudnych rozmów.
- T jak ton głosu. Barwa i ton głosu przekazuje ponad 38% niewerbalnych treści emocjonalnych oraz jest jednym z głównych kluczy do empatii.
- H jak holistyczne słuchanie. Oznacza ono zwrócenie uwagi na inną osobę, zidentyfikowanie jej emocji, zareagowanie na nie ze współczuciem, zrozumieniem bez wydawania osądu. Wiele osób ma trudność ze słuchaniem empatycznym.
- Y, czyli jak zareagujesz. Głębokie i empatyczne słuchanie prowadzi do empatycznej reakcji. Wielu z nas reaguje na intensywne emocje innych.

Autorka tłumaczy, że 

„Każda osoba, która w jakikolwiek istotny i pozytywny sposób wpłynęła na nasze życie, przekazała nam tych siedem kluczy do empatii lub otrzymała je od nas”.

Postępując zgodnie z tymi siedmioma prostymi wskazówkami dotyczącymi treningu empatii, Riess twierdzi, że zwiększymy naszą zdolność empatii i reakcję empatyczną. Co tak naprawdę umożliwi nam nawiązanie bliskich więzi z innymi, wspólnie budować, bezinteresownie współpracować? Jak wielka siła może wykrzesać z nas to, co najlepsze? W tej książce znajdziecie wszystkich potrzebnych informacji jak opanować umiejętność bycia empatycznym. 

Siedem kluczy do empatii, odkrytych przez autorkę dzięki badaniom i szkoleniom, pomoże nam zmienić nasze życie na lepsze. Kiedy je poznamy, nauczymy się stosować je w każdej dziedzinie naszego życia – od tych najbardziej intymnych relacji po życie rodzinne, biznes, edukację, kierownictwo w organizacjach czy życie w grupach społecznych. Istotnym przesłaniem tej książki jest również to, by nie stać biernie, oceniając i krytykując, ale odnaleźć wspólną nić porozumienia z rozmówcą. Dlatego też chwytajmy za książkę dr. Helen Riess i uczmy się empatii.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl