Czy ziółka pomogą schudnąć?

Obrazek artykułu
Medycyna ludowa zna wiele sposobów na rozmaite bolączki. Mówi się, że nasze babcie, korzystając wyłącznie z naturalnych składników, potrafiły znaleźć receptę na wszelkie dolegliwości.

Dzisiaj mamy w sklepach, aptekach, czy drogeriach ogromny wybór specyfików na dolegliwości takie, jak łupież, tłusta cera, czy otyłość, jednak wciąż chętnie sięgamy po te najprostsze receptury, które w wielu przypadkach okazują się skuteczniejsze, aniżeli farmaceutyki, i środki chemiczne. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się napary lub okłady z ziół. Rośliny te mają wiele dobroczynnych dla ludzkiego organizmu właściwości. Ich ogromną zaletą jest również to, że zwykle nie powodują żadnych skutków ubocznych i trudno je przedawkować.




Zioła na odchudzanie- jak działają?



Po mieszanki i napary z ziół często sięgają osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Zioła stanowią zazwyczaj produkty wspomagające przy zbilansowanej diecie oraz aktywności fizycznej. Kluczowym w procesie odchudzania jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz usprawnienie funkcji trawiennych, i metabolicznych. W tym celu można wzbogacić swoją dietę o zioła takie, jak: tymianek, rozmaryn, bazylia, szałwia, perz, morszczyn, oregano, czy mniszek pospolity. Większość z nich można stosować w postaci przypraw do spożywanych posiłków. Inne dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich w postaci suszonych mieszanek, które zalewa się gotowaną wodą, i wypija po zaparzeniu lub też w formie suplementów diety. Zioła tego typu stabilizują poziom cukru we krwi, obniżają cholesterol i korzystnie wpływają na wątrobę. Ich stosowanie zalecane jest profilaktycznie u każdej osoby, nie tylko u tych, którzy mają nadmiar tkanki tłuszczowej.


Powszechnie uważa się, iż ziołami powodującymi bezpośrednio przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej są np. guarana, zielona herbata, czy Yerba Mate, stąd popularność napojów na bazie wskazanych mieszanek. Niektóre zioła wykazują działanie hamujące łaknienie, co jest szczególnie istotne dla osób lubiących nieustannie coś podjadać. Stosowanie siemienia lnianego, morwy białej, podbiału, prawoślazu, czy kwiatu akacji powoduje, że czujemy się syci i zdecydowanie rzadziej sięgamy po ulubione przekąski, co z kolei ma ogromne znaczenie dla szczupłej sylwetki.




Zioła przeczyszczające i moczopędne



Choć zioła uważa się zasadniczo za bezpieczne i mało inwazyjne, to jednak w przypadku kontaktu z nimi działa ogólna zasada: co za dużo, to niezdrowo. Uważać należy zwłaszcza na zioła, które powodują wzmożone oddawanie moczu oraz wykazują silne właściwości przeczyszczające. Korzystnie na procesy perystaltyczne wpływają np. liście aloesu, dziurawca lub łopianu, lecz należą do kategorii ziół przeczyszczających, więc należy z nimi postępować ostrożnie, i stosować je wyłącznie doraźnie. Podobnie rzecz ma się z ziołami moczopędnymi, jak np. pokrzywa, skrzyp polny, kolendra, lubczyk lekarski, czy jagody jałowca. Ich nadmierne stosowanie może prowadzić do odwodnienia organizmu.




Co zrobić, by stosowanie ziół było bezpieczne?



Chęć utraty wagi czasem jest zdecydowanie większa niż zdrowy rozsądek. Korzystając z ziół w postaci naparów, czy ziołowych kapsułek, i suplementów diety, należy jednak zachować umiar. Mieszanki i inne produkty na bazie ziół trzeba sprowadzać z zaufanych źródeł. Poza tym, jeśli istnieje podejrzenie, iż moglibyśmy mieć alergie na którekolwiek z ziół, ich przyjmowanie trzeba kategorycznie skonsultować z lekarzem, a po wykazaniu, iż mają niekorzystny wpływ na nasz organizm, po prostu odstawić. Z ziołami nie powinny eksperymentować kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także osoby nieletnie w fazie wzrostu.


Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem zycienaszczycie.pl




Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl