Czy masz nerwicę?

Obrazek artykułu
Często odczuwasz zdenerwowanie? Nie radzisz sobie ze stresem? Nawet codzienne sytuacje budzą w tobie obawy i lęki? Możesz mieć nerwicę.

W języku potocznym od wielu lat ludzie mawiają, że są znerwicowani, mają skołatane nerwy, lub odczuwają silne zdenerwowanie. Bardzo wiele osób narzeka także na odczucia lękowe oraz przewlekły stres. Wszystkie te odczucia negatywnie wpływają na kondycję psychofizyczną. W niektórych przypadkach są to jedynie chwilowe, spowodowane zaistniałą sytuacją komplikacje. Niestety takowe powtarzające się odczucia mogą być objawem choroby.


Lekarze coraz częściej rozpoznają u pacjentów nerwicę, która nazywana jest także zaburzeniami lękowymi. Co ważne w mózgach chorych na nerwicę rozpoznaje się zmiany podobne do tych, które występują u ludzi zmagających się z depresją.


„W Polsce na nerwicę cierpi 20–25 proc. osób. Dowiedziono, że kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni. Naukowcy dowiedli, że lęk towarzyszący nerwicy nie jest pojęciem czysto psychologicznym, ale odzwierciedla też pewne zaburzenia funkcji mózgu”. – poradniazdrowia.pl

O przypadłości, jaką jest nerwica, słyszał praktycznie każdy. Wielu mówi, że cierpi na zaburzenia nerwicowe, a coraz więcej osób z tej przyczyny zgłasza się po pomoc do psychologa lub psychiatry. Mamy coraz większy problem, by radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami współczesny świat. Wyniszczają nas nerwy i stres, przecież Światowa Organizacja Zdrowia już w 2001 roku alarmowała, że problemy psychiczne spotkają, co najmniej 20 parę procent ludności świata. Nie można więc dziwić się, że stajemy się coraz słabsi fizycznie oraz psychicznie. To dlatego nerwica, nazywana jest chorobą XXI wieku.


„Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w raporcie z 2016 roku w samej tylko Europie ponad 38% mieszkańców, podjęło leczenie najczęściej z powodu zaburzeń lękowych i nastroju. W Polsce, do poradni psychiatrycznych zgłasza się coraz więcej osób, największy przyrost, aż 24% odnosi się do zaburzeń nerwicowych, które Polacy uważają za główne przyczyny utraconego zdrowia". – wp.abczdrowie.pl

O nerwicy, która wielokrotnie nazywana jest chorobą cywilizacyjną, napisano już wiele pozycji naukowych, artykułów i książek. Pomimo tego zainteresowani tą podstępną chorobą poszukują odpowiedzi na pytania: jak objawia się nerwica, jak leczyć zaburzenia lękowe oraz, czy z nerwicą można żyć. Najcenniejsze okazują się zwierzenia osób chorych. Anna Piotrowska odważyła się opowiedzieć o swoich zmaganiach z nerwicą na kartach autobiograficznej książki „Bo we mnie jest lęk”. To pozycja, po którą powinni sięgnąć chorzy, ich bliscy oraz wszystkie osoby zainteresowane tym tematem. Poruszające zwierzenia uświadomią nam, czym jest lęk nieuzasadniony. Ponadto objaśniono, jakie są objawy nerwicy lękowej, a także jak leczyć to zaburzenie. Kiedy nerwica atakuje, choremu wali się cały świat. W efekcie wielu cierpiących na nerwice izoluje się z życia społecznego. Autorka wspomniała, że w najcięższych momentach ta jednostka chorobowa potrafi wykluczyć chorego z wykonywania podstawowych codziennych czynności. Anna Piotrowska opowiedziała, jak ujawniła się u niej nerwica oraz dlaczego musiała skorzystać z pomocy terapeuty. Ta poruszająca opowieść dowodzi, że z nerwicą można żyć. Trzeba pamiętać, że leczenie jest długotrwałe, wymaga cierpliwości i wytrwałości, ale nie należy tracić wiary. Oczywiście dowiemy się jak unikać sytuacji mogących nasilać objawy lękowe.


„Każda osoba zmagająca się z nerwicą zdaje sobie sprawę z tego, że powodem utrzymywania się i pogłębiania zaburzeń lękowych jest silna koncentracja na objawach”. - Anna Piotrowska


Książka do nabycia na stronie: http://www.psychoskok.pl/produkt/bo-we-mnie-jest-lek-moje-zmagania-z-nerwica/


Oczywiście należy pamiętać, że nerwica to choroba, która może mieć różne objawy. Ponadto istnieje wiele odmian i rodzajów tego schorzenia, a każda z nich ma odmienne podłoże.

W tym miejscu warto wymienić typowe odmiany nerwicy, a wyróżnia się: nerwicę lękową, nerwicę neurasteniczną, nerwicę lękową, nerwicę wegetatywną czy nerwicę natręctw, a w tej grupie zespół obsesyjno-kompulsywny.


Sprawdź, co zawsze towarzyszy chorym na nerwicę natręctw - TUTAJ


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl