Czy ludziom potrzebna jest poezja?

Obrazek artykułu
Poezja, w różnej formie od zawsze towarzyszyła ludzkości. Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, jest ona nam niezwykle „bliska” i potrzebna.

Człowiek jest istotą, która odczuwa potrzebę „utrwalania” swych myśli, obserwacji, doświadczeń. Ponadto większość z nas chce móc dzielić się swymi uwagami z innymi. Nie wszystko zasługuje na szczególne zainteresowanie, ale niektóre przemyślenia, wręcz „proszą się” , by przekazać je dalej. Słuchaczy czasem trudno znaleźć, a i nie każda okoliczność, czas i miejsce nadaje się do wynurzeń. Gdy w duszy zaczyna nam „grać” nostalgia i nie sposób przerwać zadumy często skłaniamy się więc ku poezji.


Czytamy, ale i piszemy wiersze. Większość z nas ma za sobą jakieś próby poetyckie. Jedni rymują, inni składają wyraziste zdania. Wielu odważa się przedstawiać swą twórczość szerszemu gronu, startować w konkursach poetyckich, czy publikować ją w formie elektronicznej lub tradycyjnej, papierowej. Nie sposób jednak oszacować, ilu z nas skrywa swą poezję w szufladach.


Jest pewne, że poezja wyprzedziła w dziejach ludzkości prozę.  Nie ulega też wątpliwości, że prędzej wyśpiewywaliśmy i zapamiętywaliśmy krótkie teksty, niż zapisywaliśmy je. Zresztą, choć wielu do dziś nie posiadło umiejętności pisania i czytania, zapamiętywanie fraz, czy krótszych i dłuższych sentencji raczej nie nastręcza nikomu trudności. Doceńmy więc poezję, bo naprawdę jej potrzebujemy. Najpewniej utwory innych zdołają poruszyć nasze emocje i może skłonią nas, by utrwalić własne.Zbiór poezji współczesnej, w minimalistycznej formie odnosi się do tego, co w ludzkim życiu najważniejsze. Damian Jackowiak debiutował prozą kryminalistyczną i zawsze przywiązywał ogromną wagę do psychologicznej strony swoich bohaterów. Tym razem Jackowiak napisał mocne wiersze. Wszystkie zebrane w tej pozycji utwory przepełnione są znanymi z codzienności emocjami. Refleks i nie zabraknie nikomu.


„widziałem ból i miłość rozpacz i radość widziałem cierpienie po liściach chodzili ludzie”.– Damian Jackowiak


Wiersze Damiana Jackowiaka dowodzą, że poeta nie boi się używać ostrych, zdecydowanych słów. W tym poetyckim tomie wyraźnie wyczuwalna jest nuta romantyzmu. Chociaż Jackowiak tworzy na granicę absurdu i rzeczywistości, nigdy nie pomija tego, co naprawdę jest istotne. Miłość i jeszcze raz miłość. „Gdybym umiał zaśpiewałbym Tobie serenadę” zwraca się do nieujawnionego odbiorcy twórca, dalszą część tej historii odbiorcy muszą dopisać sobie sami.Poezja na półce, czyli kultura w domu

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poezja-polce-czyli-kultura-domu
„Ulotność chwili” to polecany zbiór wierszy. Dzięki niemu zrozumiemy, że poezja to magia zapisana w słowach. Wyjątkowa, tajemnicza przestrzeń wypełniona uczuciami. Czas mija szybko, a wraz z nim kolejne, warte zapamiętania chwile. Ten tomik z pewnością skłoni nas do refleksji. Poruszona, egzystencjalna tematyka oraz znane nam wszystkim uczucia, sprawia, że każdy znajdzie w zbiorze coś dla siebie. Może będzie to wspomnienie siły miłości, nastrojowej muzyki, czy nieubłaganego przemijania.

 

Zawalczymy

„Tyle niewypowiedzianych słów

i myśli niepozwalających zasnąć

tyle nieprzespanych nocy

i łez wypłakanych kaskady

po to by poczuć znowu i zrozumieć

że jest się kochanym.

 

Zapętleni w sieci być a mieć

między mogę a chcę

zdruzgotani przez to co było

czy znów możemy na własność mieć

uczucie co w sercu się zrodziło.

 

Nim podepczemy iskry blask

i zapadniemy się w mroku,

pozwólmy ostatni raz łzie spłynąć

gdy miłość stracimy z oczu”.  – Ilona Adamczyk


Książka do nabycia na stronie:

 http://tylkorelaks.pl/745-ulotnosc-chwili-9788381192316.html


Wyjątkowy tomik poetycki to „Inny”. Zebrane w nim wiersze opisują sytuacje, emocje i potrzeby znane każdemu. Poetka nie stroni od opisów dobra oraz zła. Życie łączy przecież oba te elementy. Nie zabraknie zadumy, krytyki, a także obśmiewania głupoty. Wyjątkowym elementem tego zbioru pozostają utwory autobiograficzne.


nic więcej

jest wiersz którego nie ma

bo napisać się nie da

i myśli

które mkną za wiatrem

przez kolczasty płot

na drugą stronę lustra

niczym przedziwne urojenia

 

nie patrz tak

 

wymyśl sposób na butność świata

za późno na wszystko inne

nie patrz tak w lustro”. - Aleksandra J. Starostecka


Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/inny


„Wichrowe opowieści” to wiersze, które urzekną każdego. Poetka uchwyciła wszystko, co w naszym życiu najistotniejsze. Zrobiła to z przekąsem, momentami z powagą i zadumą. Podkreślone zostaje znaczenie błędów, na których wszyscy się uczymy. Napiętnowane zostaje natomiast bestialstwo wobec słabszych jednostek i zwierząt.


Szczęście

„Doceń to, co teraz masz

nim czas Ci pokaże, co miałeś

i zostanie marzeniem nasz

świat, którego nie doceniałeś.

 

Zauważ mnie, że tu jestem

miłość Ci wszystko wybaczy

i szukać szczęścia już nie chciej,

bo możesz szczęściem zapłacić.

 

Żyje się tylko jeden raz

drugi raz nic się nie powtórzy

zechciej uwierzyć, że to nasz czas

godziny czerwonej róży.” – Magdalena Wrzesińska


Książka do nabycia na stronie:

http://www.ebooki123.pl/wichrowe-opowiesci_p913

 

„Rozdroże myśli w słowach i obrazach” to propozycja dla każdego. Przyjdzie nam zetknąć się z poezją, która została podkreślona obrazami. Kolejne utwory przywołają szereg myśli. Nic, o czym napisała poetka, najpewniej nie będzie nam obce. Możemy posiadać własne, nieco odmienne spojrzenie na setki spraw, czy zjawisk, ale nie zaprzeczymy, że znamy je z codzienności. Niektóre wiersze zdadzą nam się bardzo wyjątkowe i wręcz intymne. Taka bywa bowiem liryka osobista.


Proza życia

Martwy budzisz się rano

Bez wyrazu patrzysz w okno

Bez znaczenia krótkie chwile

 

W akapitach swoich myśli

Na szczyt się wdrapujesz

Serca innych depczesz

 

W poszukiwaniu szczęścia

Wydłubujesz lalkom oczy

By na ciebie nie patrzyły

 

Przytulić mnie nie możesz.(..) - Irena Szul-Mazepus vel ESEMIRA


Książka do nabycia na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/rozdroze-mysli-slowach-obrazach-tom-ii


Poezja jako wieloznaczna, trudna do jednoznacznego określenia przestrzeń zdaje się nieprzebyta. Nie da się wymienić wszystkich poetów i pochylić się nad każdym wierszem. Poświęcając chwilę na przejrzenie pozycji z tego gatunku każdy znajdzie jednak coś dla siebie.Najnowsze zbiory poetyckie znajdziemy na stronie:

http://tylkorelaks.pl/17-poezja


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl