Co wspólnego ma Szwecja z Targami Książki w Krakowie?

Obrazek artykułu
Szwecja jest Gościem Honorowym tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wybierając się na to wydarzenie, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju. Pomoże nam w tym książka.

Targi Książki w Krakowie to jedna z największych tego typu imprez w kraju. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością. Nie można się dziwić. Zwiedzający mogą liczyć na spotkania z ulubionymi autorami, niecodzienne, czytelnicze atrakcje i co najważniejsze, dostęp do milionów książek.


Za każdym razem organizatorzy dokładają wszelkich starań, by zadowolić wystawców i zwiedzających. Tym razem z pewnością możemy liczyć na niezapomniane wrażenia dla czytelników w każdym wieku. 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach: 25-28 października 2018. Czasu do rozpoczęcia imprezy zostało całkiem sporo, ale warto nieco się przegotować.


Tegorocznym Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie będzie Szwecja. Informację tę uroczyście ogłoszono w trakcie seminarium zorganizowanego  w Instytucie Polskim w Sztokholmie. Swej radość z zaproszenia do Krakowa, nie kryli przedstawiciele Rady Kultury i Sztuki Szwecji. Zadowoleni z tego faktu byli również reprezentanci Ambasady Szwecji, Instytutu Polskiego, reprezentanci szwedzkich wydawców, delegacja Targów w Krakowie. czy tłumacze szwedzkiej literatury na język polski. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z kulturą Szwecji!


Szwecja – ciekawostki – poznaj nieznane
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/szwecja-ciekawostki-poznaj-nieznane-recenzja-ksiazki-przepustka-do-raju


Osoby planujące odwiedzić Targi powinny bliżej poznać ten kraj. Dziki temu najpewniej nieco lepiej zrozumiemy, na czym polegają różnice kulturowe. Dla fanów książek najważniejsza jest jednak literatura. Interesuje ich więc wszystko, co z tym obszarem związane.


Mawia się, że szwedzcy autorzy potrafią budować unikatowy klimat. Ich chłodne, mroczne kryminały fascynują Polaków. Doceniają oni możliwość „rozpracowywania” skrupulatnie uknutych intryg, szczególnie dlatego, że fabuła trzyma w napięciu do ostatniej strony. Szwedzkich pisarzy, którzy pojawią się na Targach, długo można by wymieniać i zachwalać. Dla wielu najważniejsze jednak okazuje się planowane spotkanie z Camillą Läckberg. Autorką wielu bestsellerowych książek.

Hasło tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie brzmi: „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”. Tą bramą w tym roku stanie się przede wszystkim szwedzka literatura. Znawcy będą zastanawiać się, jakie polskie pozycje warto przełożyć dla szwedzkich czytelników i jakie książki z ich rynku wydawniczego powinny pojawić się na naszym. Zwiedzający podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie będą mogli natomiast delektować się tajemniczą kulturą Szwecji.


Skoro na Targach obecny będzie tak wyjątkowy gość, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju.  Okazuje się, że większość Polaków niewiele wie o Szwecji. I kojarzy ją z bajkową krainą. Wyobrażenia najczęściej różnią się od rzeczywistości i tak bywa w tym przypadku.


Co Polacy wiedzą o Szwecji?

Okazuje się, że choć trudno oczekiwać, że Polacy będą szczegółowo znać historię czy specyfikę tego kraju, wiedzą całkiem sporo. Najczęściej wymieniane są następujące informacje:


- Szwecja jest monarchią konstytucyjną.

- Szwedzki przemysłowiec i wynalazca dynamitu, Alfred Nobel, na mocy swej ostatniej woli jest fundatorem Nagroda Nobla.

- Szwecja jest jednym z najbezpieczniejszych i najmniej dotkniętych korupcją krajów.

- Szwecja przeznacza ze swego budżetu imponujące środki na cele socjalne, badania naukowe.

- W Szwecji praktycznie nie ma bezrobocia.


Tę podstawę, cząstkowe wiadomości sprawiają, że Szwecja naprawdę może jawić się krainą szczęśliwości. Dobrobyt, spokój, poczucie bezpieczeństwa, a do tego piękne widoki. Dowiadując się więcej o tym kraju, najpewniej nieco zmienimy zdanie.


Czego Polacy nie wiedzą o Szwecji?

Masy szczegółów, historycznych, gospodarczych, czy ekonomicznych zawiłości nie warto wymieniać. W razie potrzeby zainteresowani znajdą właściwe źródło wiedzy.


- W Szwecji obowiązujący wiek emerytalny  dla kobiet i mężczyzn to 67 lat.

- Wskaźnik zatrudnienia osób starszych jest najwyższy w UE i wynosi.

- Szwecja jest jednym z największych eksporterów broni i technologii wojskowych.

- Szwedzi lubią kiszone śledzie. Specjał zwany Surströmmingdostepny jest w zalewie solnej w puszkach.

- Szwedzi zaliczają się do  narodów, czytających najwięcej gazet.

- Przestępstwo w ujęciu szwedzkich socjologów to tylko rodzaj nieszczęśliwego wypadku. Za gwałt odsiedzi się rok za nadużycia podatkowe nawet lat dziesięć.


Na podstawie kilku wzmianek łatwo wychwalać lub krytykować. By wyrobić sobie, choć ogólny pogląd, należy jednak dowiedzieć się więcej. Możliwe, że Szwecja nas oczaruje i nie pozwoli o sobie zapomnieć lub wyda się całkiem zwyczajnym krajem.


 „Przepustka do raju” to książka o Szwecji widzianej oczami Polaka. Warto ją przeczytać, jeżeli chcemy poznać ten „pozbawiony w całości tradycji martyrologicznych kraj”.

”Tak na oko to Szwecja jest krainą równiutkich szos (notabe‑ne to żadna sztuka mieć równą szosę, jeżeli wszędzie jest skalny podkład, który nie ugnie się nawet pod największymi ciężarówkami), eleganckich jachtów, spokoju społecznego, dostatku i zadowolonych z siebie ludzi. To złuda. Ludzie poddawani są tam nieustającej obróbce technokratycznej, nastawionej na wykreowanie zgranego kolektywu. Nie ma człowieka w humanistycznym ujęciu. Są ludzie jako trybiki wielkiej, pulsującej maszyny”.- Przepustka do raju, Mirosław Prandota



http://www.psychoskok.pl/produkt/przepustka-do-raju 

„Otóż cechą charakteru przeciętnego Szweda jest megalomania, wyrastająca z przekonania, że ich bogactwo wzięło się z nadzwyczajnych zdolności obywateli do budowania superpaństwa. Szwed ślepo wierzy w to, co przekazuje mu na co dzień rodzima telewizja. A więc najlepsze towary to produkty made in Sweden, a najlepsi producenci to Szwedzi”. – Przepustka do raju, Mirosław Prandota


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl