Co kolekcjonują numizmatycy?

Obrazek artykułu
Numizmatyka od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic w tym dziwnego. Poza ciekawym hobby, jest to sposób na inwestycję swoich pieniędzy. W poniższym artykule przyjrzymy się kolekcjonowaniu numizmatów. Na czym to wszystko polega?

Początki każdego numizmatyka


Bardzo wielu kolekcjonerów numizmatów zaczynało swoją przygodę przez przypadek. Często zdarza się tak, że jakąś monetę otrzymujemy w prezencie i jesteśmy po prostu ciekawi jej historii. Sprezentowane monety nierzadko są bardzo cenne - na przykład wykonane ze złota - https://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-kolekcjonerskie_2/1. Wtedy powoli zagłębiamy się w świat numizmatyki. Innym wydarzeniem, które staje się bodźcem do poznania nowego hobby jest natrafienie na katalog monet, przez który zapragniemy stworzenia własnej kolekcji. Czasami bywa również tak, że dziedziczymy kolekcję po swoich krewnych. Obojętnie jak zaczynamy przygodę z numizmatyką, prowadzi to do ciągłego poszerzania zarówno kolekcji, jak i wiedzy historycznej.



Dalsza droga


Po jakimś czasie od rozpoczęcia kolekcjonowania numizmatów niekiedy bywa tak, że zapominamy o tym hobby, lub zniechęcamy się ze względu na koszty, które ponosimy podczas poszerzania kolekcji. Jeżeli jesteśmy cierpliwi i wytrwali, najczęściej uda nam się przezwyciężyć wszelkie przeciwności, przez co będziemy mogli cieszyć się przez długie lata coraz to nową monetą lub banknotem. Oczywiście niemożliwe jest zdobycie wszystkich monet świata. Właśnie dlatego numizmatycy specjalizują się w konkretnych epokach, typach monet itp. Niektórzy zbierają na przykład wyłącznie polskie monety z okresu PRL. Inni zbierają tylko monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Jana Pawła II. Niektórzy numizmatycy łączą swoją pasję z karierą - zakładają własne sklepy numizmatyczne i rozpoczynają sprzedaż numizmatów innym kolekcjonerom.






Kolekcje numizmatyczne


Numizmatycy nie zbierają wyłącznie monet. Skupiają się również na kolekcjonowaniu banknotów i innych środków pieniężnych. Numizmaty to między innymi:


Monety obiegowe

Są to monety, które współcześnie lub w przeszłości były używane do zwykłych transakcji. Znacznie cenniejsze są stare monety obiegowe, które były wybijane z cennych kruszców takich jak złoto i srebro.


Monety kolekcjonerskie

Monety tego typu są wybijane specjalnie ze względu na ważne wydarzenie, rocznicę, chęć upamiętnienia ważnej osoby itp. W Polsce monety kolekcjonerskie wybijane były między innymi ze względu na beatyfikację Jana Pawła II, chęć upamiętnienia ważnych osób w historii Polski (np. Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz, Jan Kochanowski itp.). Są znacznie droższe niż monety obiegowe ponieważ posiadają ograniczony nakład. Posiadają określony nominał, jednak jest to jedynie symboliczne oznaczenie.


Monety bulionowe

To inaczej monety inwestycyjne. Najczęściej ich cena zależna jest od zawartości cennego kruszcu jakim jest złoto czy srebro. Bywa jednak, że monety bulionowe są poszukiwane przez kolekcjonerów ze względu na ich niski nakład w konkretnym roku. Z tego powodu zdarza się, że niektóre monety bulionowe są droższe niż to by wynikało z wartości kruszcu.


Banknoty

Podobnie jak monety, banknoty możemy podzielić na obiegowe i kolekcjonerskie. Są znacznie mniej trwałe niż monety, dlatego stare banknoty w dobrym stanie potrafią być bardzo drogie. Przy wycenie banknotów bierze się pod uwagę ich dostępność na rynku oraz stan konkretnego egzemplarza.


Medale i odznaczenia

Medale i odznaczenia nie był co prawda środkiem płatniczym, jednak również uważane są za numizmaty. Niektóre z nich potrafią osiągać niezwykle wysokie ceny. Bardzo znanym odznaczeniem jest Order Lenina, który złożony jest ze złota oraz platyny. Z tego względu jego cena dochodzi do kilku tysięcy złotych.


Gdzie kupić numizmaty?

Wszystkie powyższe numizmaty można nabyć od osób prywatnych oraz w specjalnych sklepach. Miejscem, które udostępnia bardzo wiele ofert sklepów numizmatycznych w Internecie jest Numimarket.





Jak wygląda kolekcja?


Profesjonalna kolekcja jest zawsze szczegółowo opisana i bezpiecznie przechowywana. Numizmaty przechowywane są między innymi w specjalnych klaserach, holderach, kapslach, skrzynkach i paletach. Dzięki temu numizmatyk ma pewność, że monety będą bezpieczne przed groźnymi warunkami atmosferycznymi.



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl