Co jest najważniejsze w opowiadaniach

Obrazek artykułu
Chciałbyś tworzyć wspaniałe opowiadania? Zastanawiasz się, czy więcej uwagi poświęcić kreacji bohaterów, czy może ciekawym zwrotom akcji? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się, co jest najważniejsze w każdym opowiadaniu.

Na pewno znasz różne zasady pisania opowiadań. Wiesz, że ta forma literacka powinna składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Być może nawet poznałeś konkretne zwroty, które najlepiej odpowiadają poszczególnym etapom narracji.

Jeżeli jeszcze nie znasz tych zasad i zwrotów – to wspaniale. Nie będziesz musiał się niczego oduczać. „Opowiadanie” to jedna z najluźniejszych form twórczości. Możesz dowolnie modyfikować jej strukturę. Pomimo tego, wszystkie dobre opowiadania mają jedną wspólną cechę – wzbudzają emocje.




Emocje w opowiadaniu


Aby tworzyć wspaniałe opowiadania, musisz na chwilę wrócić do roli odbiorcy. Przypomnij sobie wszystkie treści (filmy, muzykę, literaturę etc.), które podobały Ci się w zeszłym roku. Wróć pamięcią do tego serialu, przez który zarwałeś ostatnio noc. Czy jesteś w stanie wymienić imiona wszystkich bohaterów tej produkcji? Czy dokładnie pamiętasz wszystkie zwroty akcji? Czy znasz na pamięć słowa piosenki, która tak Ci się podobała?

Prawdopodobnie nie. Nasz umysł jest zalewany taką ilością informacji, że zapamiętanie wszystkich szczegółów graniczy z cudem. Za to na pewno pamiętasz, jak się czułeś w trakcie zapoznawania się z tą treścią.

Dlatego wcale nie musisz tworzyć skomplikowanych bohaterów. Nie musisz też prowadzić czytelnika przez niesamowite zwroty akcji. Jeżeli sprawisz, że odbiorca zapamięta emocje związane z Twoim opowiadaniem – wygrałeś.

Pamiętaj jednak, że czytelnik jest samolubny. Chce, aby wszystkie emocje w opowiadaniu należały do niego. Dlatego nie możesz napisać mu, że coś jest śmieszne lub wzruszające. Możesz jedynie narysować odpowiedni obraz przed oczami jego wyobraźni. Czytelnik sam go oceni.






Opowiadanie a storytelling


Jeżeli nauczysz się odpowiedniego tworzenia narracji – Twoje sukcesy nie ograniczą się wyłącznie do gruntu literackiego. Umiejętność opowiadania historii może na zawsze zmienić Twoje życie. To dzięki historiom jesteś w stanie przekazywać swoje idee innym ludziom. Jesteś w stanie skłonić ich do odpowiedniego działania.

W końcu jakieś okoliczności sprawiły, że pojawiłeś się na rozmowie kwalifikacyjnej. Istnieją też powody, dla których założyłeś firmę. Gdy przedstawisz tą opowieść w interesującej formie – zdobędziesz zaangażowanie odbiorców i osiągniesz swój cel.

Przeczytaj artykuł: https://zarabiajnapisaniu.com/storytelling-jak-napisac-opowiadanie/ i dowiedz się, jak wykorzystać umiejętność opowiadania historii w życiu i biznesie.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl