Co czytać, klasyka czy nowości?

Obrazek artykułu
Nawet zagorzali czytelnicy miewają problem, by wybrać ciekawą lekturę. Czasu na czytanie zawsze jest za mało, a lektur, które należałoby poznać stanowczo za dużo. Pojawia się też ważne pytanie. Co czytać, klasyka czy nowości?

 Rynek księgarski to prawdziwie nieprzebrana przestrzeń. Pośród tysięcy książek znaleźć można pozycje z każdego gatunku literackiego. Bez względu na wiek i upodobania wszyscy czytelnicy mogą mieć pewność, że zdołają znaleźć lekturę, która zaspokoi ich oczekiwania. Dokonanie wyboru nie zawsze jednak okazuje się proste. setki książek, które warto byłoby przeczytać, a pośród nich prawdziwe literackie perełki. Wielu czytelników zastanawia się, czy wybierać nowości, czy sięgać po klasykę? Oba te działy obfitują przecież w świetne pozycje.


Klasyka literatury światowej obejmuje szereg docenionych przez krytyków literackich i czytelników, ponadczasowych lektur. Nowości kuszą natomiast książkowymi nowinkami. Co więc wybrać? To pytanie, nad którym wiele osób potrafi długo się zastanawiać. Żaden czytelnik nie chcę przecież pominąć wartościowej pozycji.


Co czytać, klasyka czy nowości? Właściwa odpowiedź tak naprawdę jest tylko jedna. Należy sięgać po książki z obu tych działów. Dzięki temu nigdy nie ominą nas wartościowe, czytelnicze wrażenie.

Klasyka czy nowości, co czytać?


Dla porównania, na początek można wybrać dwie przypadkowe pozycje. Pierwszą z działu klasyka, drugą wprost spośród nowości. Po przeczytaniu obydwu przekonamy się, że każda była w stanie zaoferować nam masę czytelniczych wrażeń. Jako przykład można wskazać świetne pozycje z działu: powieści obyczajowe.


Wielu odbiorców literatury będzie zadowolonych, jeżeli w ich ręce trafi ambitna książka będąca nowością, a jednocześnie zawierająca w sobie klasyczne wątki.Spowiedź ducha” to pisemna odpowiedź wykształconego autora, który stoi po stronie prawa. Przemysław Lis-Markiewicz posługując się fikcją literacką, zwraca uwagę na kluczowe, aktualne problemy. W tej książce odnajdziemy sprzeciw wobec populizmu i nacjonalizmu. W roli głównego bohatera postawiony został Maciej Żarnowski. Ten pogubiony wewnętrznie młodzieniec, ma ambicje, którym za wszelką cenę, będzie chciał sprostać. Na życiowych ścieżkach Maciej niejednokrotnie się pogubi. „Spowiedź ducha"  porusza, skłaniając do refleksji. Więcej wartościowych książek autorstwa Przemysława Lisa-Markiewicza – TUTAJ


Przetrwać próbę czasu” to poruszająca opowieść o uczuciu wystawionym na trudną próbę. Ponadczasowy motyw miłości pojawia się w nowym wydaniu. Wielkie, przepełnione namiętnością uczucie będzie musiało dowieść swojej siły. W trakcie lektury poznamy historię Antoniny. Jako młoda kobieta została ona uwiedziona, a potem przez wiele lat pozostawała pod władzą zaborczego męża. Odeszła od niego w momencie, gdy kazał jej usunąć ciążę. Od tamtego dnia z pomocą przyjaciółek stara się zrobić wszystko, by zacząć normalnie żyć. Jak dotąd nie udało się jej zrealizować planu, ale niebawem spotka Borysa, który może okazać się tym jedynym. Czy Antoninie uda się spełnić marzenia o założeniu szczęśliwej rodziny?Światło i mrok” to natomiast powieść, która wyszła spod pióra Natsume Sõsekiego, który zalicza się do grona najwybitniejszych japońskich pisarzy. Autor zasłynął dzięki swojej umiejętności dokonywania analizy ludzkich charakterów. Dowodem na to jest choćby ta książka. Fabuła pozwoli nam przenieść się do 1916 roku. Zyskamy okazję, by obserwować perypetie młodych małżonków mieszkających w Tokio. Tsuda Yoshio i o siedem lat młodsza Onobu, początkowo mogą zdać nam się zwyczajną parą. Szybko jednak zrozumiemy, że oboje do perfekcji opanowali grępozorów. Kłamstwo pozwala im zachować w tajemnicy niewygodne sekrety. Ponadto oboje walczą o miłość i dominacje.
Każda ze wskazanych powyżej książek będzie w stanie dostarczyć nam masę silnych wrażeń. Tym samym okazuje się, że warto sięgać zarówno po klasykę literatury, jak i czytelnicze nowości. Czerpmy więc z obu działów.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl