Cichy zabójca kości - Osteoporoza

Obrazek artykułu
Układ kostny człowieka nadaje kształt naszemu ciału oraz stanowi jego podporę. Pozbawieni szkieletu, bylibyśmy jedynie bezkształtnymi i niezdolnymi do działania „workami” pełnymi miękkich, narażonych na uszkodzenia organów.

Twardy, odporny na uszkodzenia układ kostny, magazynuje i w razie potrzeby uwalnia wapń, a także bierze udział w produkcji białych i czerwonych krwinek. Zalety i funkcje szkieletu można zachwalać bez końca, ale okazuje się, że większość z nas nie docenia swobody ruchu i nie zastanawia się, jak dbać o kościec.


Pomyśleć watro w porę, ponieważ czas działa na naszą niekorzyść. Szacuje się, że w Polsce, cichy zabójca kości atakuje 2,8 mln osób po 50 roku życia, przy czym kolejne 3 do 5 mln znajduje się w grupie ryzyka.  Problem częściej dotyczy kobiet, ale mężczyźni również nie mogą czuć się bezpieczni.


Choroba zwana cichym zabójcą kości to osteoporoza, która powoduje ubytek masy kostnej, stopniowo osłabiając strukturę przestrzenną kości i zwiększając podatność na złamania. Dawniej stosowano termin zrzeszotnienie kości, który obrazowo wskazywał na ubytki powstające w wyniku odwapnienia.


Osteoporoza jest niezwykle uciążliwym, postępującym stanem chorobowym. Zwiększona podatność na złamania, w tym bardzo niebezpieczne złamania szyjki kości udowej, czy trzonów kręgów kręgosłupa, mogą doprowadzić do trwałego kalectwa. Narastające z czasem usztywnienie, ograniczenie ruchomości stawów oraz ból to aspekty choroby, które niekorzystnie wpływają na jakość życia, dlatego tak ważna jest w porę rozpoczęta profilaktyka.

W początkowej fazie osteoporoza przebiega bez objawów, Ubytki masy kostnej są niewyczuwalne, podobnież jak osłabienie struktury przestrzennej kości, to dlatego wiele osób dowiaduje się, o trawiącej kości chorobie, dopiero w momencie złamania. Diagnoza brzmi przerażająco, ponieważ osteoporoza jest poważnym problemem zdrowotnym, społecznym oraz ekonomicznym, który odciska piętno na życiu chorego.


Na rozwój osteoporozy wpływa wiele czynników, dlatego nawet jeżeli nie jesteśmy obciążeni genetycznie tą jednostką, nie możemy zakładać, że odwapnienie kości nas ominie. Pośród czynników mogących zwiększać szansę wystąpienia osteoporozy znajdziemy bowiem pozornie nieistotne, znane nam wszystkim „grzeszki”, jak zmniejszona aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta, picie alkoholu, czy palenie papierosów.


Polecamy poradnik "Jak leczyć osteoporozę" - http://autorzy365.pl/ksiazka/6898/jak-leczyc-osteoporoze
do kupienia na stronie:

http://tylkorelaks.pl/588-jak-leczyc-osteoporoze-9788379006656.htmlZdaje się, że przed chorobą nie ucieknie nikt, ale, czy osteoporozę można powstrzymać?


Jak do tej pory nikt nie zdołał wynaleźć leku, który byłby w stanie uchronić nas przed cichym zabójcą kości. Okazuje się jednak, że możemy powstrzymać rozwój osteoporozy. Lekarze, farmaceuci, czy rehabilitanci od dawna zajmują się tą tematyką. Dzięki temu wiadomo z całą pewnością, że konieczna jest zmiana zgubnych nawyków i zwiększona aktywność fizyczna, ale jak leczyć osteoporozę?


Właściwe dobrana terapia to element, bez którego nikt nie zdoła powrócić do zdrowia. Pozyskiwanie sprawdzonych informacji pozwoli na wczesne rozpoczęcie profilaktyki, a także samodzielną ocenę oraz ewentualną modyfikację obecnego procesu leczenia. Warto sięgać po opracowania przygotowane przez doświadczonych lekarzy, którzy jak reumatolog dr Jarosław Niebrzydowski, w swej pracy spotykają się właśnie z tą jednostką i z powodzeniem wspierają pacjentów.


Osteoporoza nie musi być wyrokiem, skazującym na cierpienie i niesprawność. Świadomość istnienia problemu powinna zmobilizować nas do walki o zdrowie. Wiedząc, jak leczyć osteoporozę, możemy bowiem, zahamować jej postęp i rozpocząć rekonwalescencję.


Reumatologia BEZ TAJEMNIC

Ta strona powstała aby każdy, kto ma reumatoidalne zapalenie stawów, mógł poznać przyczyny wywołujące tę chorobę oraz różne metody prowadzące do jej wyleczenia.

http://doktorjarek.pl/
Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl