Ciąża a COVID-19

Obrazek artykułu
Kobiety w ciąży z COVID-19 rzadziej mają objawy, takie jak gorączka i bóle mięśni, ale mogą wymagać intensywniejszej opieki niż kobiety niebędące w ciąży w tym samym wieku.
Częściej też rodzą przedwcześnie niż kobiety w ciąży bez COVID-19, a noworodki są bardziej narażone na przyjęcie na oddział intensywnej terapii. Bycie w średnim wieku, nadwaga lub wcześniejsze schorzenia zwiększają ryzyko ciężkiego COVID-19 u tych kobiet. Tak wynika z kompilacji badań opublikowanych w British Medical Journal we wrześniu 2020 roku.

Międzynarodowa współpraca badawcza


Podstawą badań jest przypuszczenie, że kobiety w ciąży znajdują się w grupie ryzyka COVID-19 i istnieje obawa, że wirus będzie miał szkodliwy wpływ na matkę i dziecko. Opublikowane badania dotyczące COVID-19 u kobiet w ciąży szybko stają się przestarzałe w miarę pojawiania się nowych badań. W związku z tym międzynarodowy zespół badawczy podjął współpracę, aby porównać wyniki dotyczące COVID-19 u kobiet w ciąży i niedawno w ciąży z kobietami niebędącymi w ciąży w tym samym wieku.

Odkrycia opierają się na 77 badaniach i obejmują 11432 kobiety w ciąży i niedawno kobiety w ciąży, które były hospitalizowane z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19.



Zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu


Autorzy stwierdzili, że kobiety w ciąży i kobiety, które niedawno były w ciąży z COVID-19 rzadziej zgłaszały objawy, takie jak gorączka i bóle mięśni, ale częściej wymagały hospitalizacji i pomocy w oddychaniu.

Czynniki, które zwiększały ryzyko ciężkiego koronawirusa u kobiet w ciąży to wiek, otyłość, przewlekłe wysokie ciśnienie krwi oraz fakt, że chorowały na cukrzycę przed zajściem w ciążę. Koronawirus również zwiększał ryzyko przedwczesnego porodu, ale odsetek martwo urodzonych dzieci i noworodków, które zmarły, był niski.

Autorzy piszą, że pracownicy służby zdrowia powinni mieć świadomość, że kobiety w ciąży z COVID-19 mogą wymagać intensywnej opieki i pomocy oddziału noworodkowego. Uważają, że kobiety w ciąży z istniejącymi czynnikami ryzyka należy uznać za grupę ryzyka dla COVID-19, podobnie jak osoby starsze i osoby z otyłością. Naturalnie jest to niepokojące i może stanowić powód do obaw przyszłych mam. Jednak ze względu na coraz to nowsze badania, które się pojawiają w tym zakresie, jednoznaczna diagnostyka nie jest prosta.



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl