Chihuahua – wszystko o rasie – poradniki dla właścicieli i hodowców

Obrazek artykułu
Chihuahua to rasa najmniejszych psów na świecie. Te miniaturowe pupilki mają zacnych przodków i pomimo niewielkich rozmiarów niezłomny charakter. Chihuahua czasem bywa zbyt pewny siebie, dlatego potrzebuje starannego wychowania i szkolenia. Właścicieli i hodowców wesprą poradniki.

Pies może być najlepszym przyjacielem człowieka. By tak się stało, muszą jednak zostać spełnione określone warunki. Po pierwsze i najważniejsze każdy, kto marzy o posiadaniu psa, powinien wybrać właściwą rasę. Uroda psiaka absolutnie nie może zadecydować o jego wyborze. Liczą się cechy charakteru i potrzeby prezentowane przez przedstawicieli danej rasy. W tym celu warto zajrzeć do spisu ras psów, w którym wymienione są wszystkie uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną rasy. Znając własne preferencje, warunki lokalowe, temperament oraz oczekiwania, z łatwością wytypujemy psiaka, który będzie dobrze się z nami czuł. Pośród ponad 300 ras psów na pewno każdy znajdzie czworonożnego przyjaciela. I nie ma tutaj znaczenia, czy stworzymy doskonałe warunki psu pasterskiemu, myśliwskiemu, obronnemu, czy milusińskiemu psu do towarzystwa.


Chihuahua to rasa, która podbija serca tysięcy właścicieli na całym świecie. Nie można się dziwić, bo urodzie tych malutkich czworonogów trudno się oprzeć. Charakterystyczne cechy budowy tego psiaka to: silna zwarta budowa, długość ciała niewiele większa niż wysokość w kłębie, niewielka głowa z czaszką zaokrągloną w kształt przypominający jabłko, krótka i szeroka u nasady kufa, która zwęża się w kierunku ciemnego, lekko zadartego nosa. Szczegóły dotyczące wyglądu łap, zgryzu, ogona, czy grzbietu chihuahua, z całą pewnością dokładnie pozna każdy przyszły właściciel i hodowca. Chihuahua przede wszystkim urzeka jednak swoimi dużymi okrągłymi oczami i filigranowym rozmiarem. Wiele osób docenia również ich miękką, przyjemną w dotyku krótką lub długą sierść. Chihuahua to najmniejsze psy na świecie. Według klasyfikacji FCI należą do grupy ozdobnych psów do towarzystwa. To atuty, które sprawiają, że mieszkańcy miast coraz częściej decydują się na wybór pieska z tej rasy.

Pod jednym dachem z chihuahua


Oczywiście przygarnięcie małego pieska minimalizuje koszty, które należy ponieść, by zapewnić mu właściwe żywienie i pielęgnację. Posiadając chihuahua, nadmiernie nie należy także obawiać się o kondycję zdrowotną zwierzęcia. Maleńki chihuahua jest odporny, dzięki czemu najczęściej cieszy się nienagannym zdrowiem. Zadbany i właściwie żywiony przedstawiciel tej rasy może dożyć nawet 14 lat. Właściciele muszą jednak pamiętać, że do częstych przypadłości tych miniaturowych pupili należą: choroby oczu, zapadanie tchawicy, zwichnięcie rzepki, czy choroby serca. Znane są również przypadki wystąpienia hipoglikemii. Regularne wizyty u weterynarza, są więc zalecane.


Poradnik kynologiczny dla obecnych i przyszłych właścicieli chihuahua - TUTAJ


Te śliczne pieski bardzo szybko zaczęły podbijać serca właścicieli na całym świecie. Wiele osób niesłusznie jednak przyjmuje, że pies tak niewielkich gabarytów, to żywa maskotka. Chihuahua to odważny pies o silnym charakterze. Źle ułożony może stać się szczekliwym, upartym agresorem. Jeżeli od szczenięctwa właściciel nie zadba o właściwą socjalizację pupila, z czasem mogą pojawić się trudne do rozwiązania problemy. Zacietrzewiony chihuahua potrafi bowiem rzucić się na dużo większego od siebie psa. Przypuszcza się, że ten pewny siebie, charakterny piesek wywodzi się od niemych psów techichi. Doskonale pasuje więc do niego określenie wojownik z Meksyku. Początkowo Majowie wykorzystywali je głównie jako pokarm. Gdy jednak trafiły do azteckich pałaców, ich los się odmienił. Zakochały się w nich ówczesne księżniczki, a uczeni Aztekowie uważali, że psy te mają moce, pozwalające wykorzystywać je do odprawiania rytuałów. W zależności od umaszczenia piesek miał przynosić szczęście, otaczać ochronną mocą właściciela, a nawet ułatwiać duszom zmarłych przejście do innego, lepszego świata. Ci maleńcy duchowi powiernicy dziś natomiast są ulubieńcami tysięcy osób.


Chihuahua, jak wychować miniaturowego pieska? – SPRAWDŹ


Maleńki chihuahua może więc stać się ukochanym członkiem rodziny, pod warunkiem, że zostanie właściwie wychowany. Nim zdecydujemy się przygarnąć przedstawiciela tej rasy, zdobądźmy najpotrzebniejsze wiadomości. Poradniki dla właścicieli i hodowców chihuahua zawierają najważniejsze informacje na temat tej rasy. Oznacza to, że znajdziemy w nich praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji odżywiania i wychowania chihuahua.


Na szczególną uwagę zasługują poradniki dla właścicieli chihuahua autorstwa jednej z założycielek Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Zwierząt. Wykształcenie w zakresie Psychologii Zwierząt ze specjalizacją Psychologii Psów to gwarancja, że wiadomości uzyskamy z wiarygodnego źródła. Fakt, że autorka jest miłośniczką oraz właścicielką kilku świetnie ułożonych miniaturowych psiaków, powinien zachęcać nas do lektury.Marta Paszkiewicz – poznaj autorkę i jej twórczość

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl