Bruno Schulz. Festiwal - autorki spoza granic Polski

Obrazek artykułu
Zachęcamy do udziału w spotkaniu z Wiolettą Grzegorzewską i Magdaleną Parys – "Emigrantki?". Autorki na co dzień żyją i tworzą poza granicami Polski. Rozmawiać z nimi będzie Maciej Hen. Zapraszamy do Klubu Proza przy Przejściu Garncarskim 2, 19 o godzinie 17:00!

Wioletta Grzegorzewska (1974) – polska poetka, prozaiczka. W Częstochowie ukończyła filologię polską na WSP (obecnie Akademia im. Jana Długosza). W latach 2003–2005 razem z mężem, Szymonem Grzegorzewskim, prowadziła magazyn literacki i niezależne wydawnictwo „Bulion", prowadziła warsztaty literackie w bibliotekach, szkołach, ośrodkach kultury. Opublikowała książki poetyckie: Wyobraźnia kontrolowana, Parantele, Orinoko, Inne obroty, oraz dwujęzyczny wybór wierszy: Pamięć Smieny/Smena's Memory. W 2006 wyemigrowała do Anglii. Jest laureatką "Konkursu Literackiego Polish Books w Londynie", została nominowana do Griffin Poetry Prize,  Nagrody Literackiej Gdynia oraz The International Man Booker Prize. W 2015 otrzymała Złotą Sowę Polonii w Wiedniu za działalność literacką.


Magdalena Parys, właśc. Magdalena Lasocka (1971) – polska poetka, pisarka i tłumaczka, założycielka polsko-niemieckiego czasopisma literackiego „Squaws". Od 1984 roku mieszka i tworzy w Berlinie. Studiowała filologię polską i pedagogikę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Wydała dwie powieści: Tunel (2011), nagrodzona Złotą Sową Polonii oraz Magik (2014), za którą dostała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Książki poświęcone były tematyce niemieckiej oraz polsko-niemieckiej. Pisze po polsku i niemiecku. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej", „Pograniczach", „Zwierciadle", „Kurierze Szczecińskim", „Dialogu" i innych. Współpracuje z portalem Zwierciadlo. Autorka licznych wywiadów, w tym z Eriką Steinbach, Tanją Dückers, Burkhartem Veigelem.

 

A o 19:00 w Klubie Proza zaczynamy "Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze – Zygmunt Miłoszewski". Spotkanie poświęcone będzie jego najnowszej, owianej mgłą tajemnicy książce.


Zygmunt Miłoszewski – prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki" opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005, II wyd. 2011) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006, przekład ukraiński i serbski: 2010). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według Domofonu. Jego powieść kryminalna Uwikłanie (2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru; ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Ziarno prawdy (2011) jest kontynuacją Uwikłania – również zostało uhonorowane Nagrodą Wielkiego Kalibru. W 2013 roku ukazał się thriller autora Bezcenny, a w 2014 roku zamknięcie trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim – Gniew. W 2015 roku autor został uhonorowany Paszportem "Polityki". Jego powieści są tłumaczone na kilka języków.



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl