Bruno Schulz. Festiwal 2019

Obrazek artykułu
W dniach od 13 do 20 października we Wrocławiu odbędzie się 8. edycja Bruno Schulz. Festiwal. W tym roku motywem przewodnim festiwalowych spotkań będzie fenomen elit: dawnych i nowych, polskich i światowych.

„Chcemy zastanowić się, czy elity naprawdę były zawsze i czy zawsze elity były możliwe do zdefiniowania, a jeśli tak, to wedle jakich kryteriów? Kto może aspirować do bycia elitą, a kto może odmawiać innym prawa do czucia się elitą? Wreszcie pragnęlibyśmy poświęcić nieco czasu namysłowi nad tym, czym elity powinny się zajmować współcześnie i jakie warunki spełniać, by mogły nie tylko czuć się elitami, ale także, by chciały być uznane za elity” – piszą organizatorzy.


Na festiwalu będzie można spotkać m.in.: Jurija Andruchowycza, Wojciecha Bonowicza, Antoniego Dudka, Jacka Fedorowicza, Darka Foksa, Grzegorza Gaudena, Magdalenę Grzebałkowską, Katarzynę Kłosińską, Jana Lityńskiego, Stanisława Obirka, Mariana Pilota, Michała Rusinka, Małgorzatę Szejnert, Olgę Tokarczuk, Krzysztofa Vargę czy Marcina Wodzińskiego.


Od kilku lat festiwal towarzyszy Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej „Angelus”, a zatem tradycyjnie w przeddzień jej wręczenia organizatorzy zapraszają na festiwalową Café Europa, czyli spotkanie z siódemką pisarek i pisarzy nominowanych do tegorocznej edycji nagrody.


Poniżej prezentujemy pełny program 8. edycji Bruno Schulz. Festiwal. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny:


niedziela, 13 października

16:00 – Różewiczowie – Voglerowie: „Korespondencja” – Jan Stolarczyk, Andrzej Zawada; prowadzenie: Anna Romaniuk
Książka Wydawnictwa Warstwy przybliża trwającą blisko 60 lat przyjaźń dwóch rodzin.  O mniej znanym obliczu Tadeusza Różewicza i Henryka Voglera porozmawiają przyjaciel i sekretarz poety oraz historyk literatury, pod przewodnictwem redaktorki książki.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


poniedziałek, 14 października

17:00 – „Obrazki litewskie” – z autorem Herkusem Kunčiusem rozmawia Laurynas Vaičiūnas
W cokolwiek alternatywnej wizji rzeczywistości wykreowanej przez litewskiego pisarza na Litwę zajechali Piotr I (Romanow), Włodzimierz Ilicz (Lenin), Hannibal (Lecter) oraz Michaił (Gorbaczow). Tradycja zajazdów wciąż ma się tam znakomicie!
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


19:00 – Szkoła gatunku. Lekcje literatury: Magdalena Grzebałkowska; z autorką rozmawia Urszula Glensk
Spotkanie z wybitną pisarką i reportażystką, która wirtuozersko splata swoje opowieści z drobiazgowo zgromadzonych faktów oraz ich współczującej interpretacji. Zarazem rozsadza utarte wyobrażenia o reportażu i wytycza jego nowe szlaki.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


wtorek, 15 października

17:00 – „Ludzie kultury” – z autorem Darkiem Foksem rozmawia Irek Grin
Premiera opublikowanej przez Wydawnictwo Warstwy najnowszej książki poetyckiej laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2014) i poety niebanalnego.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


19:00 – panel „Elity fantastyczne” – Wojciech Orliński, Tomasz Pindel; prowadzenie: Michał Cetnarowski
Fantastyka to rozrywka popularna, a nawet arcypopularna, zjawisko znaczone dziełami Verne’a, Lema i Dicka oraz emocjami milionów fanów. Spotkanie wokół książek Macieja Parowskiego „Leksykon moich autorów” i Tomasza Pindla „Historie fandomowe”.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


środa, 16 października

17:00 – „Trylogia Chasydzka” – Marcin Wodziński; prowadzenie: Adam Szostkiewicz
Spotkanie z autorem pierwszej kartograficznej wizualizacji mistycznego ruchu chasydyzmu „Chasydyzm. Atlas historyczny”, a także dwóch tomów pism o chasydyzmie: „Chasydyzm. Wszystko, co najważniejsze” i „Studiując chasydyzm”.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


19:00 – „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” – z autorem Grzegorzem Gaudenem rozmawia Mirosław Maciorowski
Rozmowa o narodzinach Niepodległej, którym we Lwowie (i nie tylko) towarzyszyły rabunki, gwałty i morderstwa, dokonywane przez Polaków w dzielnicach żydowskich.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


21:00 – „Chamo sapiens” – z autorem Jackiem Fedorowiczem rozmawia Michał Michrowski
Spotkanie z klasykiem polskiej szkoły kabaretowej, którego inteligencji i poczuciu humoru bardzo, bardzo wiele zawdzięczają nasze zwoje mózgowe i mięśnie brzucha. Okazja nie tylko dla tęskniących za „60 minutami na godzinę”!
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


czwartek, 17 października

10:00–12:15 – Lekcje Pod Klepsydrą
Wykłady dla licealistów poprowadzą: Michał Nogaś („Nowi polscy pisarze i reporterzy, na których warto zwrócić uwagę”) i Rafał Księżyk („Jak słuchać i jak pytać. Sztuka wywiadu”).
Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu, ul. Krucza 49 (impreza zamknięta)


17:00 – panel „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach” – Olga Drenda, Rafał Księżyk; prowadzenie: Marta Mizuro
Rozmowa o elicie elit? O off-elicie? O antyelicie? Konkretnie o trzech figurach „niedocenionych bohaterów nowoczesności”: dandysa, hipstera i mutanta.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


19:00 – Małgorzata Szejnert; z autorką rozmawia Michał Nogaś
Spotkanie z klasyczką współczesnego reportażu, która swoim talentem przemieniła ten gatunek w prozę najwyższej próby.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


21:00 – panel „Przekłady – dieta elit – Marek Bieńczyk, Małgorzata Łukasiewicz; prowadzenie: Magda Heydel
Co swojskie i własne, to sercu, umysłowi i żołądkowi najbliższe. Czasem jednak trzeba rozejrzeć się po świecie, a za przewodników wybrać tłumaczy literatury. Spotkanie z wybitnymi tłumaczami, którzy opowiedzą między innymi o tym, dlaczego wybierają do przekładu te, a nie inne dzieła.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


piątek, 18 października

10:00–12:15 – Lekcje Pod Klepsydrą
Wykłady dla licealistów poprowadzą: Wojciech Bonowicz („Koniec świata czy nowy początek? Rozmowa o kilku wierszach”) i Krzysztof Varga („Warto być outsiderem – Edmund Niziurski jako piewca buntowników”).
Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu, ul. Krucza 49 (impreza zamknięta)


16:30 – panel „Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim” – Wojciech Tomczyk, Krzysztof Varga; prowadzenie: Marcin Baran
Rozmowę o pisarzu dla młodzieży, który intensywnie wpłynął na mentalność i wrażliwość językową sporej części polskiej inteligencji po II wojnie światowej, poprzedzi projekcja filmu „Druga młodość czwororęcznych. Rzecz o Edmundzie Niziurskim” w reżyserii Ryszarda Nyczki (TVP, 1997).

Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


19:00 – panel „O wsi i o elitarności” – Stanisław Obirek, Marian Pilot; prowadzenie: Anna Nasiłowska
Czy system wartości charakterystyczny dla polskiej wsi jest konkurencyjny dla elitarności miejskiej? Czy elitarność chłopska może być bardziej pociągająca dla narodu wywodzącego się z warstwy chłopskiej?
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


21:00 – Salon Angelusa na Bruno Schulz. Festiwal – Kawiarnia Europa
Spotkanie z nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019. Gośćmi wydarzenia będą: Bianca Bellová (Czechy), Georgi Gospodinow (Bułgaria), Siergiej Lebiediew (Rosja), Christoph Ransmayr (Austria), Sasha Marianna Salzmann (Niemcy, ur. Rosja), Jurij Wynnyczuk (Ukraina), Polina Żerebcowa (Rosja). Rozmowę poprowadzą: Wojciech Bonowicz, Szymon Kloska.

Barbara, ul. Świdnicka 8B


sobota, 19 października

15:00 – panel „Kłopoty z elitami” – Antoni Dudek, Jan Lityński; prowadzenie: Witold Bereś
Czy elity są do istnienia świata niezbędne? Wedle jakich kryteriów definiować elity? Wreszcie: czym elity powinny się dzisiaj zajmować i jakie warunki spełniać, by nie tylko czuć się elitami, lecz także być za elity uznane?
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


17:00 – panel „ULB, czyli elity zza wschodniej granicy” – Jurij Andruchowycz, Andrej Chadanowicz, Laurynas Vaičiūnas; prowadzenie: Irek Grin
Czy elity na Ukrainie, Litwie i Białorusi to grupy do siebie podobne, czy całkowicie różne? Czy borykają się z takimi samymi problemami? Jak się definiują po prawie 30 latach od odzyskania niepodległości?
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


20:00 – gala wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019
Teatr Muzyczny Capitol, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 67 (impreza zamknięta – wejście za zaproszeniami)


niedziela, 20 października

12:00 – spotkanie z laureatką lub laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019; prowadzenie: Piotr Śliwiński
Laureatkę/laureata poznamy w sobotę, 19 października 2019 roku. Jedno jest pewne – będzie to autorka zagraniczna/autor zagraniczny.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


14:00 – Pokazywanie języka – Katarzyna Kłosińska i Michał Rusinek; prowadzenie: Irek Grin
Spotkanie z dwojgiem naukowców, którzy połączyli siły, by przyjrzeć się językowi władzy. A przedmiot ich badań, za sprawą polityków, wciąż pokazuje swoje zaskakujące możliwości.
Oratorium Marianum (Oratorium Maryjne Kongregacji Łacińskiej), pl. Uniwersytecki 1


16:00 – Zmyślenie i prawda – Olga Tokarczuk; prowadzenie: Katarzyna Kantner
Spotkanie z najwybitniejszą polską pisarką współczesną, która w swych książkach snuje fascynujące opowieści, a na co dzień nie waha się zajmować zdecydowanego stanowiska w najgorętszych polskich sporach. Z pisarką rozmawiać będzie autorka monografii „Jak działać za pomocą słów? Proza Olgi Tokarczuk jako dyskurs krytyczny”.
Oratorium Marianum (Oratorium Maryjne Kongregacji Łacińskiej), pl. Uniwersytecki 1


18:00 – panel „3, a właściwie 4 poetów i niewiersze” – Wojciech Bonowicz, Zbigniew Machej, Filip Zawada; prowadzenie: Marcin Sendecki
Kiedy autor wierszy pisze niewiersze, to co to oznacza? Że czegoś mu w wierszach mało? Autorów „Dziennika końca świata” (Bonowicza), „Antidotum noctis” (Macheja) i „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (Zawadę) przesłucha na tę okoliczność poeta, który prozą jeszcze się nie wypowiadał.

Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.


źródło: booklops.pl

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl