Bohater literacki z psychozą schizoafektywną

Obrazek artykułu
Psychoza schizoafektywna potrafi wypaczyć sposób postrzegania. Momentami trudno odróżnić złudzenia od rzeczywistości, ale przecież jakoś trzeba żyć…

Psychoza schizoafektywna określana często psychozą afektywną to choroba, której obraz kliniczny mieści się w obrazie klinicznym pomiędzy typową schizofrenią a zespołami afektywnymi. Ta przedziwna hybryda chorobowa odciska wyraźne piętno na życiu chorego, któremu wielokrotnie trudno odróżnić złudzenia od rzeczywistości.


Dzięki pozycji „Rewolucyjne info” zrozumiemy jak skomplikowana i trudna potrafi być codzienność.  Książkę możemy także potraktować jako środek prewencyjny , mający ostrzegać przed kontaktem z narkotykami.


Bohater literacki z psychozą schizoafektywną


Bohaterowie literaccy posiadają cechy, pozwalające odnaleźć ich odpowiedniki w prawdziwym życiu. Dzięki książce „Rewolucyjne info” poznamy osobę zmagającą się z psychozą schizoafektywną. Choroba sprawia, że życie staje się wyjątkowo skomplikowane, ale przecież jakoś trzeba podążać naprzód.


Wyrazisty główny bohater to atut książki, która została zawarta w formie luźnych zapisków odnoszących się do kilku istotnych wydarzeń z życia tejże postaci. Czytając o wyprawie samochodowej po Polsce, wypadku, który wydarzył się w jej trakcie, urodzinach, które bohater spędził ze swoją ówczesną wybranką, możemy odnieść wrażenie, że chaotyczna całość jest pozbawiona sensu. Musimy jednak wiedzieć, że jest to celowy zabieg, który pozwoli nam choć częściowo zrozumieć jak czuje się chory.


Książkę możemy także potraktować jako środek prewencyjny, mający ostrzegać przed kontaktem z narkotykami. Główny bohater notorycznie zażywa środki psychoaktywne, traktując amfetaminę jako najdoskonalszy lek. Wie jednak, że właśnie amfetamina może być odpowiedzialna za jego obecny stan:


„(…)Jeśli natomiast chodzi o amfetaminę, to jest ona bezsprzecznie wstępem do wszelkiej maści psychoz. Istnieje nawet fachowy termin medyczny – „psychoza poamfetaminowa”. Tak więc nie tylko „proch” niszczy pamięć, nie tylko zaburza działanie neuroprzekaźników, ale też może spowodować ciężką chorobę (…)”.
Więcej książek, dzięki którym poznamy ciekawych bohaterów literackich znajdziemy na stronie:
http://tylkorelaks.pl


 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl