Bestsellery książkowe 2016

Obrazek artykułu
Tego roku na rynku wydawniczym ukazało się wiele znakomitych pozycji. Czas by wyłonić bestsellery książkowe 2016 dla poszczególnych gatunków literackich.

Comiesięcznie dokonywane podsumowania czytelnicze pozwalają wyłonić bestsellery, czyli książki najchętniej kupowane w danym okresie. Ponieważ koniec roku zbliża się wielkimi krokami czas, by dokonać ostatecznego podsumowania i wskazać bestsellery książkowe 2016 dla poszczególnych gatunków literackich.


Okazuje się, że jak co roku największym zainteresowaniem czytelników cieszyła się sensacja, literatura faktu  i literatura kobieca. Nie oznacza to jednak, że zapomniano o pozostałych gatunkach.Bestsellerami 2016 okazały się następujące pozycje: 


Dramaty:


RIESE tam gdzie śmierć ma sowie oczy” autorstwa Jolanty Mari Kalety – znanej czytelnikom wrocławskiej pisarki. Książka jest trzymającym w napięciu dramatem sensacyjno-kryminalnym, ze szczególnym naciskiem na dramat, który odkrywa tajemnicę tytułowego kompleksu Riese.


Projekt budowlany o kryptonimie Riese realizowali Niemcy podczas II wojny światowej, dlatego akcja powieści na moment zabierze nas do niewielkiej miejscowości w Górach Sowich- Głuszycy w roku 1946.Właśnie tutaj pojawi się tajemniczy mężczyzna, który podobnież jak dowództwo NKWD oraz Urząd Bezpieczeństwa w Wałbrzychu, jest zainteresowany wykutymi w skałach sztolniami.


O tym, czego szukają oni wszyscy, dopowiemy się po wielu latach. W roku 1992 do Głuszycy przybędzie sędzia Laura Szeliga, by realizować pracę we wrocławskim oddziale komisji badającej zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu. Sędzia Laura niespodziewanie stanie się posiadaczką ważnych dokumentów, które dowiodą, że jej ojciec nie był tym za kogo się podawał. To zdarzenie stanie się początkiem poznawania tajemnic przeszłości. Odkrycie prawdy zdaje się bardziej osiągalne niż kiedykolwiek wcześniej, ale wielu będzie gotowych wiele dla niej poświęcić…
Kryminały:


„Morderstwo w pensjonacie” Poli Andrus cieszyło się i nadal cieszy ogromnym zainteresowaniem czytelników. Ten klasyczny kryminał okraszony został dużą dawką humoru, co czyni go wyjątkowym, podobnież jak bardzo charakterystyczni bohaterowie.

 

Akcja powieści toczy się w bardzo przyjemnym pensjonacie na Pomorzu. To właśnie tutaj przybędzie Oscar Miler, który zapragnie zaprosić gości, by razem z nim świętowali wygraną na loterii. Niestety następnego dnia Miler nie będzie już żył. Cień podejrzeń padnie na wiele osób, ale o tym, kto jest mordercą, przekonamy się jedynie sięgając po książkę, w której nie brak niespodziewanych zbiegów okoliczności, tajemnic i oczywiście zwłok…
Thrillery:


„Amfetamina” Stefani Jagielnickiej. Ten thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem, dosłownie urzekł czytelników. Znana pisarka po raz kolejny bowiem wykreowała nieprzeciętną bohaterkę.


Iza, słynna diwa operowa zdaje się spełnioną kobietą sukcesu, której niczego do szczęścia brakować nie może. Bardzo szybko przekonamy się jednak, że to jedynie złudzenie. Jak do tej pory Iza z łatwością rezygnowała z małżeństwa i posiadania dziecka, ale teraz, gdy samotność zda się bliżej niż kiedykolwiek zapragnie nadrobić braki. Niestety aktualny kochanek znalazł sobie młodszą oblubienicę, która zapragnie zastąpić Izę na scenie i w łóżku. To właśnie ona namówi kochanka, by zatruł ją amfetaminą…
Romans:


„I obiecuję ci miłość...” Marty W. Staniszewskiej. Ta subtelna opowieść o prozie życia oczarowała czytelników, którzy jak zawsze z przyjemnością sięgali po książkę, która dowodzi jak ogromą siłę posiada miłość.


Główną bohaterką tej naznaczonej erotyzmem powieści jest 26 letnia Izabella. Kobieta, która zgodnie z odebranym, tradycyjnym wychowaniem stara się być przykładną żoną. Niestety jej mąż okaże się skłonnym do przemocy tyranem. Rozwód to przykra konieczność, ale odzyskanie równowagi nie będzie łatwe. Na całe szczęście wszystko zacznie się zmieniać, gdy na drodze Izabelli pojawi się ukochany z przed lat – Wincent.
Komedia:


„Na głowie stanęło” Michała Krupy. Zainteresowanie czytelników tą pozycja nie mogło dziwić. Wiadomo bowiem, że autor znany ze swego charakterystycznego poczucia humoru i zdolności operowania przerysowaną brutalnością ma wiernych fanów.


Ta jedyna w swoim rodzaju komedia obyczajowo – sensacyjna dowodzi, że czasem powinno się zerwać z rutyną. Przekona się o tym Ryszard, główny bohater, który pracuje jako wklepywacz danych i większość życia spędza w mieszkaniu mieszczącym się na jednym z osiedli wybudowanych w latach rozkwitu socjalizmu. To właśnie tutaj pojawi się wandal, który nocami będzie malować samochody mieszkańców, a tym samym naruszać ich spokój. Ryszard podobnież jak inni mieszkańcy blokowiska postanowi schwytać rzezimieszka, nikt nie był jednak w stanie przewidzieć, że ta decyzja zgodnie z tytułem, wywróci wszystko do góry nogami.Powieści obyczajowe:


„Noc jest dniem” Leszka Mieszczaka. To jedna z najbardziej poruszających powieści jaka ukazała się w 2016 roku. Jest to książka, która uświadamia jak wielka potrafi być siła ludzkiego ducha, gdy wydostaje się ponad materialną stronę ciała.


Powieść ukazuje historię, która wydarzyła się na polskiej prowincji, w pociągu relacji Bielsko-Biała Północ-Łodygowice Górne. Podróżujący tą trasą Bronisław będzie miał przyjemność poznać Elishebe - malarkę, żydowskiego pochodzenia. To przypadkowe spotkanie stanie się początkiem znajomości, która z czasem stanie się swego rodzaju uzależnieniem. Wypadek sprawi, że Bronisław będzie musiał zaprzestać cyklicznych podróży pociągiem, niestety w tym czasie umrze Elisheba. Spotkanie z jej siostrą będzie dla Bronisława wyzwaniem, które pozwoli ujrzeć zmarłą w nowym świetle. Dzięki tej książce wszyscy zrozumiemy, że życie to niezwykły dar, który trzeba w porę docenić… 

Klasyka:


„Światło i mrok” Natsume Sōseki. Ta wspaniała powieść autorstwa jednego z najwybitniejszych pisarzy japońskich, która po raz kolejny dowiodła, że Sōseki w mistrzowski sposób dokonywał analizy ludzkich charakterów.


Powieść przybliży nam losy młodych małżonków, którzy tylko pozornie są bardzo szczęśliwi. W rzeczywistości pomiędzy parą już dawno wyrósł niewidzialny mur. Poboczni obserwatorzy nie dostrzegają narastającego konfliktu, ale między małżonkami narasta wrogość. Kłamstwa i wrogość to obustronna  broń, która boleśnie rani. Ta przejmująca obyczajowo-psychologiczna opowieść podkreśla wagę istoty małżeństwa i miłości, którą tak często narażamy na zbyt wiele…
Przewodniki:


„Jerozolima. Miasto Boga" autorstwa Eweliny Rubinstein. Książka urzekła czytelników formą, ponieważ jest to przewodnik z elementami reportażu i dokumentu. Odwiedzając Jerozolimę dostrzeżemy, że świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim.


Jerozolima, stolica Izraela to miejsce niezwykłe. Właśnie tutaj spotykają się ze sobą kultury i religie, które tylko pozornie nie mogą funkcjonować obok siebie. Dzięki tej książce odczujemy unikalny klimat i atmosferę jaka panuje w Jerozolimie. Odnajdziemy również odpowiedzi na takie pytania, jak choćby: dlaczego religijne Żydówki golą głowy? Ten poradnik porusza wiele kontrowersyjnych tematów i obala stereotypy.
Poradniki/ zdrowie:


Jak leczyć osteoporozę? Dr Jarosława Niebrzydowskiego. To kolejna pozycja napisana przed doświadczonego reumatologa, internistę i homeopatę, który wskazuje pacjentom, jak właściwe zadbać o rekonwalescencję.


Tym razem dr Niebrzydowski podpowiada, jak leczyć osteoporozę? Podstępną chorobę, która atakuje kości stopniowo doprowadzając do znacznego pogorszenia jakości życia. Książka prezentuje najnowsze zasady postępowania i leczenia rozpoznanej osteoporozy. Dzięki temu wszyscy zainteresowani uzyskają rzetelne informacje, jak zmodyfikować proces leczenia, by zahamować postęp choroby. 

 

 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl