Balans - historia Sonke Petersena
Bohaterem jest dwudziestoletni żużlowiec, który uległ poważnemu wypadkowi na torze żużlowym podczas półfinału Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w Abensburgu. Uderzył w bandę z drewnianych desek, wskutek czego doznał urazu kręgosłupa – złamaniu uległ pierwszy krąg lędźwiowy oraz uszkodzony został rdzeń kręgowy. Lekarze dawali mu niewielkie szanse odzyskanie czucia w nogach. Świat tej dyscypliny sportu, tak fantastycznej w swej urodzie, emocjach i przeżyciach, tworzą wybitni sportowcy, a także wspierający ich bliscy i zawsze wierni kibice.
Balans
http://www.psychoskok.pl/produkt/balans
Żużlowiec, mimo drastycznie przerwanej kariery, nie odsunął się od żużla. Został menadżerem klubu jednakże kadra narodowa postanowiła powierzyć mu znacznie bardziej odpowiedzialne zadanie – opiekę nad kadrą narodową reprezentacji Niemiec.
Mimo wypadku mężczyzna nie stracił chęci do życia i pogody ducha. Bohater poprzez swoje przemyślenia pragnie uświadomić czytelnikowi, aby likwidować bariery psychiczne w stosunku do osób niepełnosprawnych a nie te techniczne. Niepełnosprawni walczą o udogodnienia – o podjazdy, windy, a Sonke jest przykładem człowieka, który tego nie chce, ma zupełnie inne spojrzenie na swoją niepełnosprawność.
Historia Sönke i każda historia zawarta w tej książce przenosi nas do świata zza kurtyny, kiedy trwa przygotowanie do walki,ale także kiedy cierpi się po porażkach. Ja przeszłam nie tylko na drugą stronę kurtyny, ale otworzyłam wrota do Sönke myśli, uczuć, bólu, radości, do tego, co tak naprawdę czuje człowiek, który każdego ranka mógłby zadawać pytanie: dlaczego właśnie mnie się to przytrafiło?
Niezwykły, młody człowiek, który stał się inspiracją dla autorki, może stać się nią dla każdego czytelnika.
Nie da się uciec od marzeń i od sportu, który kocha się całym sercem. Choć czasem człowiek woli udawać, że jest w nim więcej nienawiści, to prawdziwej miłości i pasji nie da się ukryć. (...) Już teraz wiem i widzę, jak istotny jest w naszym życiu BALANS!