Bądź Zdrowym Dorosłym – zadbaj o siebie i swoje potrzeby!

Okładka
Negatywne wzorce myślenia mogą mieć silny i niszczący wpływ na nasze relacje, zdrowie, pracę ... nasze życie.


Codziennie pozbywamy się energii i entuzjazmu za sprawą negatywnych myśli. Może nadszedł czas, aby przyjrzeć się wpływowi negatywnych wzorców myślenia. Przełamywanie negatywnych wzorców myślenia jest pierwszym przewodnikiem ukierunkowanym na tryb schematu, skierowanym do pacjentów schematów terapii i czytelników samopomocy, którzy chcą zrozumieć i pokonać negatywne wzorce myślenia i zachowania.

Gwarancją w zrozumieniu tego zjawiska, a jednocześnie pomocy w przełamywaniu owych negatywnych wzorców zachowań będzie książka „Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? Gitty Jacob, Hannie van Genderen i Laury Seebauer.

Autorzy (terapeuci, psycholodzy i trenerzy na podstawie swoich bogatych doświadczeń pracujący w nurcie terapii schematów) przedstawili w niej w bardzo przejrzysty sposób, co napędza nasze wzorce emocjonalne, myślowe i behawioralne oraz jak można zmienić owe wzorce. To książka, która będzie nieoceniona dla osób zmagających się z „negatywnymi wzorcami myślenia”, a jednocześnie wspaniałą inspiracją dla terapeutów, którzy chcą wyjaśnić innym koncepcje i pomysły terapii schematem. Publikacja jest niezwykle udanym wyjaśnieniem istoty terapii schematem. To idealny poradnik dla wszystkich zainteresowanych zrozumieniem tego, co napędza nasze wzorce emocjonalne, myślowe i behawioralne oraz jak j umiejętnie zmieniać.

Trochę o terapii schematów, której twórcą jest amerykański psycholog dr Jeffrey E. Young. Po raz pierwszy zaczął eksperymentować swoimi koncepcjami w latach 80. Wyszkolony w terapii poznawczej, odkrył, że korzystanie z tego, czego się nauczył, pomogło klientom z depresją. Terapia skoncentrowana na schemacie składa się z trzech etapów. Pierwsza to faza oceny, w której schematy są identyfikowane podczas początkowych sesji. Można również użyć kwestionariuszy, aby uzyskać jasny obraz różnych zaangażowanych wzorów. Następnie pojawia się świadomość emocjonalna i faza doświadczalna, w której pacjenci nawiązują kontakt z tymi schematami i uczą się ich dostrzegać w codziennym życiu. Po trzecie, etap zmiany behawioralnej staje się przedmiotem zainteresowania, podczas którego klient jest aktywnie zaangażowany w zastępowanie negatywnych, nawykowych myśli i zachowań nowymi, zdrowymi opcjami poznawczymi i behawioralnymi.

Terapia schematem uważa, że jeśli nasze potrzeby nie zostaną zaspokojone jako dziecko, doprowadzą czasem do traumatycznych wzorców jako dorośli, a doświadczenie tych potrzeb ostatecznie zaspokojonych jako osoba dorosła może pomóc wyleczyć i zatrzymać dysfunkcyjne sposoby bycia. Chociaż schematy zazwyczaj rozwijają się we wczesnym okresie życia (w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania), mogą one również tworzyć się później, w wieku dorosłym. Model leczenia skoncentrowany na schemacie ma na celu pomóc osobie złamać te negatywne wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, które często są bardzo trwałe, oraz opracować zdrowsze alternatywy, aby je zastąpić.

Kto powinien sięgnąć po książkę:


• Każdy, kto czuje się uwięziony w nawykowych myślach i uczuciach lęku, gniewu, urazy, smutku, samotności lub depresji
• Każdy, kto chce zlikwidować bariery dla tworzenia lepszych relacji z innymi oraz samoakceptacji
• Każdy, kto chce być bardziej inspirowany, kreatywny, innowacyjny
• Każdy, kto chce cieszyć się większym zaufaniem
• Każdy, kto stara się zrealizować swój pełny potencjał współczucia i mądrości.

Podzielona na dwie części książka pozwala właściwie poznać i zrozumieć negatywne wzorce myślenia oraz powiązania z nimi emocji i zachowań. Ponadto szczegółowo wyjaśnia, jak można zacząć zmieniać owe wzorce, jeśli dojdziemy do wniosku, że zmiana jest wskazana i konieczna. Zawiera bogactwo studiów przypadku, które służą do wyjaśnienia schematów i trybów oraz ilustrują techniki pokonywania dysfunkcyjnych trybów i wzorców zachowań. Oferuje serię ćwiczeń, które czytelnicy mogą natychmiast zastosować do rzeczywistych wyzwań i problemów emocjonalnych, a także złożonych trudności typowych dla terapii schematem.


Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych książka o terapii behawioralnej do samodzielnej pomocy. Łatwo zrozumieć przyczyny negatywnych zachowań i schematów myślenia szczegółowo. Język książki jest prosty i zrozumiały dla czytelnika. Stanowi również doskonały poradnik dla rodziców, którzy pragną kształtować swoje postawy i zachowania wobec dzieci, by w najlepszy sposób wpływać na rozwój emocjonalny dziecka. Świetny, łatwy w odbiorze poradnik samopomocy poświęcony długotrwałym, negatywnym wzorcom myślenia i zachowania. Doskonale poprowadzi nas, jak rozpoznać te wzorce, ich pochodzenie i wpływ na nasze życie. Następnie zapewnia jasne wskazówki, jak zmienić te wzorce na lepsze. Aby osiągnąć jeszcze lepszy skutek, watro połączyć wiedzę z lekturą książki – Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań? Obie lektury szczerze polecam!

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku