Bądź sobą

Okładka
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jaką moc mają nasze emocje, jeśli chodzi o relacje czy to w przyjaźniach, w małżeństwach, a zwłaszcza rodzicielstwie. Wielu z nas dorastało w rodzinach będąc nieświadomymi emocji.

Dysfunkcyjne rodziny często udają, że uczucia nie istnieją, nie używają słów związanych z emocjami ani nie omawiają trudnych, bolesnych lub znaczących spraw czy sytuacji. Uczucia są skrzętnie ignorowane, dlatego dzieci z takich rodzin nie mają możliwości jak je rozpoznawać, wyrażać, dzielić się lub radzić sobie z własnymi uczuciami. A tym bardziej z uczuciami innych.

Dzieciństwo w obecności nieczułych emocjonalnie rodziców, często skupionych na sobie, apodyktycznych pozostawia bardzo głębokie rany, sprawiła, że czujemy się osamotnieni, mieliśmy i mamy nadal trudności z wyrażaniem uczuć, częstokroć nie potrafimy wyznaczyć granic i nie umiemy radzić sobie z budowaniem nowych i utrzymywaniem istniejących relacji. Uzdrowienie ran z utraconego dzieciństwa z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami nie jest łatwe. Jednak to nie jest niemożliwe.


Autorka książki Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców Lindsay C. Gibson, której życiową misją jest pomaganie ludziom, pragnie uświadomić o wpływie relacji z ludźmi niedojrzałymi emocjonalnie oraz zaznaczyć, że emocje i potrzeby należy szanować oraz uczy jak uwolnić się od nieuzasadnionych wątpliwości i poczucia winy. A gdy nasi niedojrzali emocjonalnie rodzice są coraz starsi, to mogą nadal traktować nasze emocje z kpiną i pogardą, lekceważyć nas oraz próbować kontrolować i osłabiać nasze poczucie autonomii emocjonalnej i wolności myśli. Jak więc możemy uodpornić się na ich toksyczne zachowania?

Poprzednia książka autorki, Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców przedstawiała kilka sugestii, jak postępować z rodzicami niedojrzałymi emocjonalnie. Wielu czytelników chciało uzyskać więcej informacji na ten temat. Podczas gdy książka dała im możliwość zrozumienia i omówienia tych relacji, to optowali za tym, aby dowiedzieć się więcej o tym, co mają robić, by się od nich wyzwolić. Tamten podręcznik zawierał wiele ćwiczeń oraz cennych wskazówek i sugestii, co powiedzieć i zrobić, aby zwiększyć autonomię emocjonalną i samoświadomość.

W tej książce, która jest kontynuacją w/w zobaczymy dokładniej, to jak nasi niedojrzali emocjonalnie rodzice potrafią osłabić naszą pewność siebie oraz zaufanie co do słuszności naszych wewnętrznych doświadczeń. Pacjenci psychoterapii podzielili się w niej również nowymi historiami, aby zilustrować, w jaki sposób niedojrzali rodzice przejęli ich emocje i stali się centrum ich zainteresowania.

Lindsay C. Gibson skupiła się na konkretnych, praktycznych poradach, a także dała głębszy wgląd w bardziej subtelną i szkodliwą psychologicznie dynamikę relacji ze wszystkimi osobami niedojrzałymi emocjonalnie, nie tylko z rodzicami.

Wyzwolenie się spod wpływu takich toksycznych, niedojrzałych emocjonalnie rodziców nie polega na obwinianiu ich, ale na ratowaniu własnego potencjału, budowaniu własnej pewności siebie i poczucia własnej wartości przed emocjonalnym przejęciem przez innych. W tej książce dowiemy się o genezie przymusu emocjonalnego oraz o tym, jak rezygnujemy z wolności psychicznej i autonomii emocjonalnej w relacjach z rodzicami niedojrzałymi emocjonalnie. Książka ostatecznie pokazuje, jak utrzymywać relacje z rodzicami, tak jak byśmy chcieli by wyglądały. W taki sposób, by w końcu poczuć się swobodnie, w kontakcie z nimi. Największym dowodem wszelkich wysiłków związanych z samorealizacją jest to, byśmy pozostali w kontakcie z samym sobą bez względu na to, do czego ktoś próbuje nas zmusić.

To lektura dla tych, którzy pragną zadbać o swoje własne potrzeby, oczyścić bałagan związany ze zwątpieniem w siebie oraz wyjść poza lęk przed osądem i karą, który został zaszczepiony przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Ta książka pomoże znaleźć upragnioną wolność, by w końcu żyć na swój sposób.

Polecam tę książkę, szczególnie tym, których dzieciństwo wiązało się z poczuciem winy lub wstydu. Autorka podaje wiele wspaniałych przykładów i konkretnych sformułowań. Ta część może być szczególnie pomocna dla tych, którym trudno przychodzi zrozumieć, że mamy prawo mieć różne punkty widzenia i w porządku jest je mieć. Ta książka pogłębia dynamikę relacji, która sprawia, że posiadanie dojrzałych, zdrowych relacji z rodzicami toksycznymi jest wyzwaniem.


Ciekawy jest sposób, w jaki autorka daje sugestie na temat jak osoba może wzmocnić samoświadomość i czuć się bardziej komfortowo w rozwijaniu wewnętrznych granic (tj. masz prawo do prywatnych myśli i nie musisz ich uzewnętrzniać przed rodzicami), jednocześnie oferuje pomocne strategie rozbrojenia potencjalnego konfliktu i promowania bardziej autentycznej interakcji w obecności rodzica. Ta książka zawiera praktyczne porady dla każdego, kto pozostaje w związku z niedojrzałą emocjonalnie osobą. To ważna książka dla dzieci, rodziców, przyjaciół, współpracowników, małżonków i sąsiadów. W rzeczywistości daje wiele cennych wskazówek, które pomogą nam wypracować lepsze granice z innymi i pomogą budować silniejsze relacje z ludźmi.


Dzięki konkretnym przykładom i ćwiczeniom uczy wyrażać siebie i redukować strach i zwątpienie w sobie, aby odzyskać swoje prawo do własnego zdrowia emocjonalnego i dobrego samopoczucia. Głębia umiejętności terapeutycznych Lindsay C. Gibson, rozsądne zasady psychologiczne i praktyczne narzędzia sprawiają, że jest to lektura obowiązkowa dla każdego, którego życie zostało zakwestionowane przez emocjonalną niedojrzałość innych.


„Dopóki nie pojmiesz natury jego ograniczeń psychicznych, dopóty będziesz się niesłusznie obwiniać, albo z nadzieją wyczekiwać zmian, które nigdy nie nadejdą.”


Znajdziesz również wiele ćwiczeń, które będą pomocne przy wzmocnieniu własnej świadomości, co pozwoli nam pozyskać wgląd we własne doświadczenia z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami i nie tylko nimi. Ta wiedza pomoże nam zrozumieć wszelkiego rodzaju niedojrzałe emocjonalnie zachowania niezależnie od źródła ich pochodzenia. Każdy rozdział daje szereg konkretnych wskazówek, począwszy od tego z czym musieliśmy się zmagać i jak radzić sobie z niedojrzałością emocjonalną aż do osiągnięcia autonomii emocjonalnej i zabiegania o prawo do bycia sobą. Na koniec w epilogu znajdziemy kartę praw dorosłych dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców, do której zawsze możemy zajrzeć w celu przypomnienia sobie pozyskanych informacji. Pamiętajmy by zachować lojalność wobec siebie w kontakcie z niedojrzałymi rodzicami i nauczmy się opierać ich często naglącym żądaniom i emocjonalnym wymuszeniom oraz miejmy świadomość, że to najwyższy czas byśmy poświęcili tej wewnętrznej więzi z samym sobą szczególną uwagę, jakiej potrzebujemy i na jaką zasługujemy.


Być może straciłeś dzieciństwo, ale masz przed sobą wspaniałe, wolne życie, aby być tym, kim zawsze chciałeś być - by robić co, na co zasługujesz. Niech emocjonalna niedojrzałość naszych rodziców nie przeszkodzi ci w szczęściu, którego nie miałeś jako dziecko. Mam nadzieję, że w tej nowej książce każdy znajdzie to, czego potrzebuje.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl