Ziemowit Szczerek

| Dodano: 30 czerwiec 2015 | Dodana przez: Agata Jankowiak
Awatar użytkownika
Ziemowit Szczerek (ur. w Radomiu) – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Absolwent prawa i podyplomowych nauk politycznych. Dziennikarz współpracujący blisko z czasopismami "Polityka" i „Nowa Europa Wschodnia”. Mieszka w Krakowie.

Ziemowit Szczerek jest autorem m.in. pierwszego w Polsce tłumaczenia Upadku i demoralizacji na Derby Kentucky Huntera S. Thompsona, wielu publikacji naukowych z dziedziny politologii (poruszających kwestie separatyzmów i regionalizmów w Europie), a także współautorem książki „Paczka Radomskich” (wyd. Paczka Radomskich).

Na swoim koncie posiada również książki Przyjdzie Mordor i nas zje, która jest fabularyzowanym reportażem na temat Ukrainy (Korporacja Ha!Art, 2013 r.) oraz Rzeczpospolita zwycięska będąca alternatywną historią Polski utrzymaną w formie eseju (Wydawnictwo Znak, 2013 r.). Obie książki doczekały się wielu pozytywnych recenzji, w tym w czołowych polskich mediach (m.in. na portalu Onet.pl, Interia.pl, kulturaonline.pl, w Polityce, Przekroju, Lampie i wielu innych).

Michał Szymański z Dwutygodnika tak pisze o Przyjdzie Mordor…: Ta proza wchodzi tak łatwo, jak kultowy wśród polskich plecakowców ukraiński balsam Wigor – który w rzeczywistości jest środkiem na potencję – rozrobiony kwasem chlebowym z przerdzewiałej cysterny. Swoboda, prostota, lekkość rytm zdań pędzących na łeb, na szyję, wulgaryzmy przyjemne jak pieszczota.

Ziemowit Szczerek jest także autorem wielu wywiadów, reportaży literackich i opowiadań publikowanych m.in. w Tygodniku Powszechnym, Nowej Europie Wschodniej, New Eastern Europe, Lampie, Ha!Arcie. Jest także stałym felietonistą portalu Ha!Art.

Ponadto interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Ostatnio najbardziej interesuje go gonzo oraz literatura i dziennikarstwo podróżnicze.

W grudniu 2013 Szczerek został nominowany do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury. Laureat Paszportu Polityki za rok 2013 w kategorii literatura za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna.

Wraz z Thymnem Chase'em w latach 2011-2012 prowadził autorski program radiowy "ZaWschód" w krakowskim radiu radiofonia 100.5fm, prezentując wschodnie covery zachodnich piosenek.

W 2015 roku ukazała się jego książka Siódemka nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art.

Źródło: wikipedia

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl