Szymon Jędrusiak.

| Dodano: 6 marzec 2017 | Dodana przez: Agata Jankowiak
Awatar użytkownika
Pochodzi ze Śląska. Będąc synem muzyka wiele podróżował. Swoją najdłuższą podróż odbył do Meksyku. Spędził tam, w Veracruz, dwa lata. Jako czternastolatek, nie znając języka hiszpańskiego, trafił w Meksyku do szkoły średniej. Przeżył szok kulturowy. Uczył się języka ze słuchu, obserwował ludzi i domyślał znaczenia słów. Magia tej edukacji zaszczepiła w nim miłość do wszystkiego, co hiszpańskie do tego stopnia, że po powrocie zdecydował się studiować iberystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Myślał o powrocie do Meksyku jako dyplomata.

Szymon Jędrusiak pisał od zawsze. Jeszcze w trakcie studiów zajął się tłumaczeniami książek z języka hiszpańskiego. Obszerna, ponad 600-stronicowa Historii Hiszpanii w jego tłumaczeniu jest do dzisiaj jedną z podstawowych lektur na studiach iberystycznych. Przetłumaczył jeszcze Proste historie filozofa Fernando Savatera oraz Kościół i nauka, dzieło hiszpańskiego jezuity José Maríi Riazy Moralesa. Młodzieńcze lata spędzone w Veracruz skłoniły go do przyjęcia propozycji pracy nad książką Meksyk od kuchni. Od Azteków do Adelity autorstwa Meksykanki Susany Osorio – Mrożek (żony Sławomira Mrożka).

Drugą obok lingwistyki pasją przyszłego autora powieści o Zawiszy Czarnym jest historia, zwłaszcza ta dawniejsza, średniowieczna.

Szymon Jędrusiak przez wiele lat działał na rynku wydawniczym, wprowadzając na polski rynek największe dzieła literatury światowej. Obecnie prowadzi nieduże wydawnictwo zajmujące się publikują książek edukacyjnych.

Jako pisarz rozpoczął przygodę z beletrystyką od wysokiej poprzeczki. Zabrał się za losy największego polskiego bohatera czasów średniowiecza. Barwną i mało znaną historię Zawiszy Czarnego poznajemy na tle historii całego kontynentu.

W swoich powieściach Szymon Jędrusiak zabiera nas w niesamowitą podróż w czasie po Aragonii, fascynującym zamku Loarre (znanym z filmu „Królestwo niebieskie” Ridleya Scotta), średniowiecznym Gdańsku, miejscu ścierania się siatek agentów ówczesnego wywiadu, oraz Krakowie, który w tamtym czasie dyktował obuwniczą modę całej Europie.

Schyłek XIV wieku to najważniejszy moment w dziejach Polski. To za życia Zawiszy Czarnego polscy „politycy”, możnowładcy określani mianem „panów krakowskich”, podejmowali decyzje, które sprawiły, że Polska stała się europejskim mocarstwem do morza do morza, gospodarczą i militarną potęgą, przed którą drżała cała Europa. Dziś śnimy o potędze, a wtedy działo się to naprawdę.

Szymon Jędrusiak mieszka w Krakowie, jest żonaty, ma dwóch synów.

Źródło: opis wydawcy

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl