Stanisław Barańczak

| Dodano: 25 lipiec 2013 | Dodana przez: lekturomaniak
Awatar użytkownika
Stanisław Barańczak - polski poeta, tłumacz i krytyk literacki, jeden z głównych przedstawicieli nurtu Nowej Fali, działacz Komitetu Obnony Robotników, działający między innymi pod pseudonimami: Barbara Stawiczak, Szczęsny Dzierżankiewicz i Feliks Trzymałko.
W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wykładał na Uniwersytecie Harvardu (od 1981), pracował jako członek redakcji paryskich "Zeszytów Literackich"(od 1983) oraz pełnił funkcję redaktora "The Polish Review" (1986-1990). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.
W 2006 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Honorowy Obywatel Miasta Poznania. Posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetów Śląskiego oraz Jagiellońskiego.

Stanisław Barańczak jest autorem takich zbiorów esejów i tekstów analitycznych, jak chociażby: "Nieufni i zadufani. Romantyzm i klasycyzm w młodej poezji lat sześćdziesiątych" (1971), "Ironia i harmonia. Szkice o najnowszej literaturze polskiej" (1973), "Knebel i słowo. O literaturze krajowej w latach siedemdziesiątych" (1980), "Czytelnik ubezwłasnowolniony. Perswazje w masowej kulturze literackiej PRL" (1983), "Uciekinier z Utopii. O poezji Zbigniewa Herberta" (1984), "Tablica z Macondo, albo osiemnaście prób wytłumaczenia sobie i innym po co i dlaczego się pisze" (1990).
Do najbardziej znanych dzieł z zakresu poezji, zalicza się zbiory: "Korekta twarzy" (1968), "Sztuczne oddychanie" (1978), "Tryptyk z betonu, zmęczenia i śniegu" (1980) i "Chirurgiczna precyzja" (1998).

Źródło grafiki: polskieradio.pl

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl