Robert Biedroń

| Dodano: 24 listopad 2016 | Dodana przez: Aga Pietruszewska
Awatar użytkownika
Robert Biedroń ( w Rymanowie) – polski polityk, działacz na rzecz osób LGBT i publicysta. Założyciel i w latach 2001–2009 prezes Kampanii Przeciw Homofobii, od 2011 do 2014 poseł na Sejm VII kadencji, od 2014 prezydent Słupska.

Po ukończeniu studiów wyjechał na rok do Londynu, gdzie działał w organizacji OutRage!, działającej na rzecz praw osób LGBT.

Jesienią 2000 wraz z krytykiem filmowym i pisarzem Bartoszem Żurawieckim podjął inicjatywę utworzenia organizacji, która za cel obierze sobie walkę ze stereotypami oraz uprzedzeniami wobec gejów i lesbijek. 11 września 2001 założył ogólnopolską organizację pozarządową o nazwie Kampania Przeciw Homofobii i przez osiem lat pełnił funkcję jej prezesa. 1 maja 2001 wraz z Piotrem Ikonowiczem, jako jedyni aktywni politycy, wziął udział w pierwszej w Polsce Paradzie Równości. 9 lutego 2009 ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska prezesa KPH, pozostając członkiem jej zarządu.

W 2007 wydał książkę popularnonaukową Tęczowy elementarz, poruszającą kwestie związane z LGBT. Wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by jego książkę zakwalifikować jako lekturę uzupełniającą w szkołach średnich, wzbudzając tą inicjatywą krytykę ze strony polityków.

Od 2009 był prezesem Instytutu Podkarpackiego, zrzeszeniem powołanym dla rozwoju lokalnych organizacji pozarządowyc. Współpracował jako konsultant różnych organizacji praw człowieka z Polski i zagranicy. Był fundatorem fundacji Instytutu Myśli Demokratycznej, członkiem rady programowej Zielonego Instytutu, przewodniczącym rady Fundacja Trans-Fuzja, członkiem rady nadzorczej Fundacji Replika i członkiem rady Fundacji Równość. Był także ekspertem unijnym w sprawach antydyskryminacyjnych i członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy pełnomocniku rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn oraz doradcą wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Zajmował się działalnością publicystyczną, jego teksty ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Trybunie”, „Polityce” i „Rzeczpospolitej”. Prowadził też własne wydawnictwo AdPublik.

Źródło: wikipedia

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku