Rafał Podraza

| Dodano: 3 luty 2015 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka
Awatar użytkownika
1977) dziennikarz, autor tekstów piosenek, poeta; członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Związku Literatów Polskich. Pochodzi z Dolnego Śląska; urodził się w Jaworze a przez wiele lat mieszkał w Lubinie i Legnicy, gdzie współpracował z tygodnikami: „Panorama Legnicka”, „Konkrety”, "Rzeczpospolita Jaworska" i miesięcznikiem literackim "Wersja".
Obecnie mieszka w Szczecinie. W dzienniku „Kurier Szczeciński” publikował 2010 roku rozmowy z ludźmi sportu, muzyki i filmu, w rubryce pt. 3. Pytania Podrazy Do... . Od stycznia 2011 prowadzi w Magazynie "Prestiż" autorską rubrykę Prestiżowe Książki w której promuje, jego zdaniem, najciekawsze książki ostatnich miesięcy. Obecnie sporadycznie publikuje na łamach tygodników: warszawskiego „Południa” i legnickiej Gazety „Piastowskiej” oraz ogólnopolskiego Magazynu o Książkach „PAPERmint”. Od grudnia 2012 można śledzić jego rozmowy w miesięczniku "Pragnienie Piękna" w autorskiej rubryce pt. Rozmowy przy kawie Rafała Podrazy. O najciekawszych, jego zdaniem, ksiażkach, mówi także w każdą środę w programie TVP Szczecin - Zawsze po 18.

Animator kultury za co od Firmy Fonograficznej „Polskie Nagrania” dwukrotnie otrzymał w 2001 i 2006 – ZŁOTĄ PŁYTĘ (był pomysłodawcą i współorganizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar, od 2007 roku przemianowanego na Festiwal Twórców Polskiej Piosenki), Nagrodę Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Alianz” (2001) i nominację do telewizyjnej Nagrody im. Marcina Kołodyńskiego (2001), odebrał także, z rąk Róży Czerniawskiej-Karcz - prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, "Różę Poetów. Nagrodę im. Niny Rydzewskiej" przyznaną mu przez ZLP z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej (2012). Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniając jego pracę na rzecz kultury, przyznał mu medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2013).
Wystąpił w dwóch filmach:
Wiedźmin w reż. Marka Brodzkiego,
Julia wraca do domu w reż. Agnieszki Holland.

Autor tekstów piosenek; pisze między innymi dla: Kasi Wilk, Bogdana Trojanka & Terne Roma, Marcina Błądzińskiego, Jolanty Chołuj, zespołów wokalno-tanecznych "Jarzębinki" i "Małolaty". Laureat (jako autor tekstów) i juror wielu festiwali wokalnych w kraju i zagranicą. Literacko debiutował na łamach prasy lokalnej „Polska Miedź” (1986). Pierwszą poważną nagrodę literacką otrzymał z rąk Danuty Wawiłow za cykl wierszy pt. Milioner (1987). Sam jednak za swój największy sukces literacki uważa: WYRÓŻNIENIE na zorganizowanym przez Teatr Polski we Wrocławiu konkursie na sztukę teatralną „Dramaturgia Młodych” (1992) i "Perłę Mądrości" (2012) przyznaną przez Ogólnopolską Organizację na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy "Kwiat Kobiecości", przygotowanej przez niego książce Szatan wojnę spłodził. Zapiski 1939-1945.
Ponadto jest laureatem dwóch nagród na V Ogólnopolskim Konkursie "Wspomnienia miłośników rock'n'rolla" organizowanym przez sopocką Fundację "Sopockie Korzenie" (2013):
- nagroda za najlepszą publikację (zbiór wywiadów pt. Moje Rozmowy o Zmierzchu)
- nagroda specjalna Dziennika "Bałtyckiego" za pracę pt. Ikona z Przypadku. Rzecz o Annie Jantar.

Na koncie ma pięć tomików poezji:
Życie przez palce mi przecieka (LBP 1998),
Moja Intymność (IW Świadectwo 2006),
Przemijanie… (IW Świadectwo 2008),
Z Jasnorzewską w tle. Wiersze o miłości (Akcydens 2010),
bilans. 1987-2012 (Akcydens 2012)
i sześć książek:
Magdalena, córka Kossaka (PIW 2007),
Wojciech Kossak (AKCENT 2012),
Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec (IW Latarnik 2012)
Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień (ZLP 2013)
Moich listów nie pal! Korespondencja Magdaleny Samozwaniec do rodziny i przyjaciół (W.A.B. 2014)
Rozmowy o Zmierzchu (ZLP 2014)

Opracował także i opublikował dwie dotąd nieznane książki Magdaleny Samozwaniec:
Z pamiętnika niemłodej już mężatki (W.A.B. 2009),
Moja siostra poetka (PIW 2010).
Przygotował także do druku dziennik wojenny Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej:
Szatan wojnę spłodził. Zapiski 1939-1945 (Agora 2012)
i napisał wstęp do dwóch książek Magdaleny Samozwaniec:
Kartki z pamiętnika młodej mężatki (W.A.B. 2011),
Na ustach grzechu (Replika 2012).

Współorganizator, z ramienia szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O wers Pawlikowskej-Jasnorzewskiej”.

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl