Elżbieta Śnieżkowska-Bielak

| Dodano: 27 sierpień 2015 | Dodana przez: Agata Jankowiak
Awatar użytkownika
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak (ur. 2 w Jeleniej Górze Cieplicach) – polska poetka, pisarka, autorka tekstów dla dzieci.

Elżbieta Śnieżkowska Bielak zadebiutowała publikacją kilku wierszy w I Almanachu Jeleniogórskim w 1973 roku. W 1974 publikowała swoje wiersze w „Radarze”, a w 1976 w „Magazynie Gazety Robotniczej” i w „Nowinach Jeleniogórskich”. W 1978 zaistniała w II Almanachu Jeleniogórskim i w Antologii Poezji o Karkonoszach, w 1982 w „Kulturze Dolnośląskiej”, w Almanachach Jeleniogórskich, które wydawane są w późniejszym czasie. Od roku 2005 bierze udział w Międzynarodowych Festiwalach Poezji „Poeci bez granic” i jej wiersze ukazują się w pofestiwalowych almanachach.

Rok 1984 to rok jej samodzielnego debiutu poetyckiego. Nakładem Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego ukazał się jej pierwszy tomik poezji Świątki ciszy.

Pisarka zaczęła pisać także dla dzieci. W 1992 roku w podręczniku dla klas pierwszych ukazał się jej cykl wierszy Podróż wzdłuż Wisły. Utwory dla dzieci publikuje w „Gazecie z Klasą”, czasopiśmie „Przedszkolak” oraz „Domowe Przedszkole”. Pisze też teksty piosenek umieszczone w śpiewniku Nasze piosenki (1993).

W 1997 roku ukazał się drugi tomik poetki Aluzje do serca. W latach 2001-2003 pisarka wydawała serię adaptacji poetyckich baśni klasyków (m.in. Brzydkie kaczątko, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Królowa Śniegu i inne.) W 9 książkach wydanych nakładem wydawnictwa Polskie Media Amercom ukazało się 17 bajek.

W 2003 roku ukazał się kolejny tomik poetki „Pomiędzy” (wyd. Miniatura w Krakowie), oraz dwie książeczki dla dzieci wydane przez wydawnictwo Impuls. Są to Literkowe figle i Historia wielkanocnej święconki.

W 2004 roku ukazała się pierwsza powieść Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak Weronika, opowiadająca o losach kobiety przebywającej w domu opieki. W tym samym roku poetka wydała czytanki roratnie dla dzieci Nasza droga do Betlejem.

W 2005 roku wydała tomik poezji religijnej Moja mała adoracja, wydany przez wydawnictwo Biblos z Tarnowa.

W roku 2006 Dom Wydawniczy Rafael z Krakowa wydało trzy książki pisarki. Dwa tomy czytanek maryjnych: Idę do Ciebie Maryjo i Opowiadania różańcowe, posiadające imprimatur kurii archidiecezji krakowskiej oraz zupełnie inne w treści i nastroju, traktujące o losach zupełnie różnych mężczyzn opowiadania, pod tytułem Odlot motyla.

W roku 2007 ukazał się album poetycki Miniatury karkonoskie (piąta książka poetycka autorki), a także zbiór wierszy i piosenek dla dzieci opisujący okolice Gryfowa i ziemi leżącej nad Kwisą (Poszumianki znad Kwisy). Ponadto wydany został zbiór opowiadań dla dzieci, tłumaczących zasady Dekalogu (Boże przykazania łatwe do zapamiętania) i czytanki roratnie Do czego powołał mnie Pan Bóg.

W roku 2008 ukazał się przekład Miniatur karkonoskich na język niemiecki (Riesegbirgsminiaturen, tłum. Józef Zaprucki), kolejny tomik poezji Odblaski, zbiór kazań dla dzieci – Słucham Pana Jezusa oraz druga powieść pod tytułem Smak błękitnego nieba.

link= Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Jednocześnie w tym roku ukazały się wiersze i bajki dla dzieci Czekam na bajkę oraz wiersze o polskich głoskach przeznaczone dla logopedów i nauczycieli Mówię wyraźnie. Od maja wydawana jest seria książeczek Rozmowy z Aniołem Stróżem.

W 2010 ukazał się tomik poezji lirycznej Na pograniczach świtu wydany przez Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki, a także dwie książki prozą: zbiór lirycznych opowiadań A w Karkonoszach serce oraz powieść Randki.pl. W grudniu tego roku wyszły dwie książeczki dla dzieci, wspomagające naukę języka polskiego: Psoty literek i Językowe Łamigłówki.

W roku 2013 ukazał się kolejny, ósmy tomik poezji Za firanką wiatru, a w 2014 bajka dla dzieci Domik - przyjaciel Dominika. Natomiast w grudniu 2014 roku ukazała się powieść Smak błękitnego nieba.

Wiosną 2015 wydała trzy książki dla dzieci: Wesoła kuchnia, Wierszyki o pojazdach oraz Bajeczne mikstury.

Elżbieta Śnieżkowska-Bielak publikowała swoje satyry w „Przekroju”, a wiersze liryczne w „Akancie”, kwartalniku „Horyzonty”, „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”, kwartalniku „Sekrety Żaru”, miesięczniku „Życie Szkoły” i w „Gazecie kulturalnej” w internetowym miesięczniku „PKP-Zin” oraz na stronie Poezja.com.pl Olgi Lalić-Krowickiej, gdzie jej wiersze zostały przełożone na język serbski i chorwacki.

Źródło: wikipedia

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl