Edmund Wojnarowski

| Dodano: 25 luty 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka
Awatar użytkownika
Edmund Wojnarowski, urodzony 21 września 1930 r. w Starym Sączu, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1954). Od tej pory mieszkał i tworzył na Śląsku, od wielu lat w Katowicach.

Dziennikarz, publicysta, poeta i dramaturg, autor utworów dla dzieci, twórca radiowy, satyryk i reżyser, laureat nagród literackich (m.in. za sztuki dla teatru lalek i monodramy).

Swoje pierwsze utwory teatralne (Aldebaranek, Mądry jak Maćków kot, który świeczkę zjadł i po ciemku chodził, Ondraszku Ondraszku, Ballada o bochenku chleba, Pacydło nie śpi, Uśmiech dla smoka) napisał dla katowickiego “Ateneum” – tutaj wystawiono ich prapremierowe inscenizacje; szybko jednak znalazły się w repertuarze innych zespołów.

Spośród innych sztuk tego autora, goszczących w teatrach lalek, opublikowanych w czasopismach lub też wydanych oddzielnie wymienić z pewnością trzeba Przypowieść o Jasiu, który szukał osła, Nowe szaty królika, Piernikomachię, O królewnie Banialuce i księciu Dyrdymale czy Bajkopeję (w reżyserii autora). Kolejne – Sztuka do trzech razy i Biegnijcie do szopki (Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli) – zanim znalazły się na deskach teatralnych, swoje prapremiery miały na antenie radiowej, w formie słuchowisk. Biegnijcie do szopki obejrzała ponadto najpierw publiczność angielska, jej sceniczna wersja powstała bowiem na zamówienie londyńskiego Teatru “Imagination”.

Szczególnym powodzeniem cieszyła się – i cieszy się nadal - Ballada o bochenku chleba. W wersji pod tytułem O tym, jak Król Kiep obraził raz chleb wygrała w 1975 r. konkurs dramaturgiczny ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz miesięcznik “Scena”. Doczekała się blisko 20 inscenizacji, a jej autor – Złotej Maski – za spektakl przygotowany na scenie dramatycznej (Teatr Nowy w Zabrzu). Widowisko Divadla Loutek w Ostravie zarejestrowała i pokazała Czechosłowacka Telewizja; podobnie na ekranach TVP znalazł się spektakl katowicki. Premiera jednej z katowickich wersji Ballady o bochenku chleba miała miejsce również w Londynie.

Sukcesami ostatniej baśni – O Smoku Grubeloku – Edmund Wojnarowski mógł się pochwalić szczególnie. Przedstawienie zgłoszone do XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej znalazło się bowiem wśród 12 spektakli wyróżnionych przez jury kwalifikacją do finału. Niezależnie od tego faktu, inscenizacja zaproszona została przez Teatr Narodowy do gościnnej prezentacji na scenie Teatru Małego w Warszawie. Spektakl był też nominowany do nagrody artystycznej Złota Maska w kategorii “spektakl roku dla dzieci”.

Książki autora

Książki nie dodane

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl