Dorta Jagić

| Dodano: 11 czerwiec 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka
Awatar użytkownika
Dorta Jagić urodziła się w Sinj, w Chorwacji. Studiowała filozofię i naukę o religiach. Oprócz pisania wierszy, pracuje m.in. nad słownikiem kobiet biblijnych, współpracuje ze studenckimi teatrami eksperymentalnymi i jest autorką krótkich opowiadań drukowanych w chorwackich czasopismach. W 2007 r. na międzynarodowym festiwalu poetyckim w Rumunii otrzymała Nagrodę Balkan Grand Prize for Poetry.

Europejski Poeta Wolności to nagroda literacka ustanowiona w 2008 roku przez Miasto Gdańsk. Jej celem jest wyróżnienie wybitnych artystycznie zjawisk poetyckich podejmujących temat wolności. W każdej edycji nominowanych jest siedmiu współczesnych poetów z krajów europejskich, których tomy nie były wcześniej wydane na polskim rynku. W uznaniu dla roli i kunsztu tłumacza, od 2012 roku, nagroda przyznawana jest również autorowi przekładu. Do tegorocznej, trzeciej edycji nominowani byli poeci z Austrii, Belgii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Kazachstanu i Szwajcarii.

Laureatów wybiera jury, w którym zasiadają wybitni polscy twórcy i intelektualiści: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Anda Rottenberg. Nagrodę wręcza Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz w trakcie uroczystej gali, która tradycyjnie organizowana jest w Światowy Dzień Poezji – 21 marca.

Wręczeniu nagrody towarzyszy festiwal literacki, w czasie którego odbywają się spotkania autorskie a także warsztaty twórczego czytania, debaty, koncerty muzyki inspirowanej poezją, literackie spacery.

Książki autora

Książki nie dodane

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl