Dorota Koman

| Dodano: 25 sierpień 2015 | Dodana przez: Agata Jankowiak
Awatar użytkownika
Dorota Koman – poetka, autorka ośmiu tomików poetyckich. Łodzianka w Warszawie. Absolwentka polonistyki UŁ. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz IBBY.
Zadebiutowała w 1992 roku w krakowskim wydawnictwie MINIATURA zbiorem miniatur poetyckich Freud by się uśmiał. Następnie OFICYNA BIBLIOFILÓW w Łodzi wydała jej kolejny tomik Chcę być żabą, Wydawnictwo BIBLIOTEKA – Słownik obcych wyrazów, a Fundacja ODGŁOSY opublikowała wybór erotyków We mnie marzec nie mija...; w Wydawnictwie BIBLIOTEKA ukazały się Dorota Koman i Pokaż język; polsko-angielski wybór wierszy – Ten jest siódmy, o ostatni tomik to Gdzie jest czas teraźniejszy (wydawnictwo Nowy Świat).
W 2013 roku w Soffi ukazał się wybór wierszy Doroty Koman (wydanie dwujęzyczne). Wiersze tłumaczone były też na angielski, węgierski, czeski i ukraiński.
Na temat wierszy Doroty Koman pisali m.in. dr Dorota Filipczak, Krzysztof Lisowski, Leonard Neuger, prof. Ryszard K. Przybylski (poświęcił jej twórczości rozdział swojej książki o sztuce współczesnej „Wszystko inne”), prof. Henryk Pustkowski, prof. Jerzy Poradecki, prof. Wojciech Ligęza. W kompendium prof. Jana Tomkowskiego „Literatura polska” Dorota Koman znalazła się wśród najciekawszych poetów współczesnych.
Wiersze prezentowane były w I i II programie TVP oraz w ośrodkach lokalnych (łódzkim, poznańskim, wrocławskim i innych). Program II Polskiego Radia wyemitował 40-minutowe słuchowisko radiowe złożone z jej wierszy (reż. Antoni Gryzik, wykonawcy: Anna Seniuk, Ewa Gawryluk i inni).
Wiersze Doroty Koman znajdują się w kilku almanachach, m.in. O ojcu, Bielą ponad czernią, O miłości, Snuć miłość (wyd. Świat Książki) i innych.
Drukowała m.in. w „Dekadzie literackiej” (Kraków), „Odrze” (Wrocław), „Arkuszu” (Poznań), „Metaforze” (Bydgoszcz), „Tytule” (Gdańsk), „Liście oceanicznym” (Toronto).
Jest laureatką wielu konkursów literackich, m.in. głównej nagrody Łódzkiej Wiosny Literackiej, Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Miłosnej „O laur amora”, „Minimum słów – maksimum treści”, „Być kobietą” , łódzkiego Turnieju Poetyckiego „O puchar wina”. Otrzymała Nagrodę Miasta Łodzi.
Jako kompozytorka i wykonawczyni poezji śpiewanej jest laureatką m.in. Festiwalu w Olsztynie „Śpiewajmy poezję”, „Spotkań z poezją na świecie” oraz nagrody Radia ZET. Wiersze swoich ulubionych poetów przedstawiła na płytach „Naprawdę jestem tęczą” i „Nie zawsze święta kolęda i pastorałka” (program telewizyjny – „Kolędy i pastorałki współczesnych poetów śpiewa Dorota Koman”).
Od lat poleca książki w radiowej Jedynce, Dwójce i Czwórce (obecnie w audycji „Cztery pory roku”; dawniej w „Suplemencie”, „Przychodzi Koman do Kosiorka” i innych, a także w programach telewizyjnych „Książka dla malucha” w TVP 1 i TVP Polonia, „Pytanie na śniadanie” i „Kawa czy herbata”) oraz na łamach „Nowych Książek”.

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl