Deborah Ellis

| Dodano: 28 luty 2017 | Dodana przez: mamania
Deborah Ellis urodziła się w Kanadzie, ale podróżowała po świecie zmieniając miejsca zamieszkania w związku z pracą jej rodziców. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła już w wieku 11 lat. Inspirację do swoich książek czerpie z podróży, rozmów z ludźmi z całego świata i ich historii.

Działa na rzecz ruchów pokojowych i antywojennych. W 1997 roku przeprowadziła wywiady z uchodźcami z obozów afgańskich w Pakistanie. W oparciu o te doświadczenia powstała seria „Żywiciel”. Główny temat trylogii odnosi się do autentycznej historii opowiedzianej przez matkę i córkę, która przebrała się za chłopca w obozie dla uchodźców. Historie w książkach tej autorki zawsze dotyczą bieżących zagadnień społecznych. Bohaterami jej powieści są najczęściej dzieci: sieroty z Malawii uciekające przed epidemią.

Aids, chłopiec o imieniu Diego z rodziny kolumbijskiej oskarżonej o przemyt kokainy, dzieci z farmy opium w Afganistanie czy dwie nastoletnie dziewczęta, więzione w Iranie za homoseksualizm. Deborah Ellis otrzymała nagrodę Gubernatora Generalnego, Book Award Jane Addams, nagrodę Vicky Metcalf oraz Africana Book Award Honor. W 2016, Deborah Ellis została uhonorowaną Orderem Kanady. Prywatnie Deborah Ellis jest filantropką. Przekazuje niemal całość swoich honorariów za książki do takich organizacji jak "Canadian Women for Women in Afghanistan" czy UNICEF.

Jej działania oraz tematyka książek spowodowały, że została wyklęta przez Talibów, a jej życie jest zagrożone.

Źródło: mamania.pl

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku