Bruno Wioska

Awatar użytkownika
Strona autora
Janusz Sigismund - Blasting
Bruno Wioska. Maluje, fotografuje, pisze powieści i opowiadania, jest zafascynowany renesansem, historią i historią sztuki, architekturą, podróżuje… A urodził się w rodzinie muzycznej, bowiem jego ojciec był skrzypkiem, grającym również na fagocie w katowickiej filharmonii…
Przyszedł na świat w Mysłowicach w 1944 roku. W dzieciństwie ze względów finansowych (ojciec umarł, gdy miał rok) nie mógł uprawiać muzyki, więc lepił małe figurki z plasteliny i marzył, by iść do liceum plastycznego… Magisterium zrobił na, mieszczącym się w Katowicach, Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1971 roku.
Chwilę później obaj znaleźliśmy się w tej samej redakcji, on był grafikiem najpopularniejszego wówczas polskiego czasopisma - Śląskiego Tygodnika Ilustrowanego "Panorama", a ja tam publikowałem - mijaliśmy się na korytarzach, "znaliśmy się tylko z widzenia" (parafrazując refren piosenki supergrupy naszych lat młodzieńczych)…
Potem Bruno założył Studio Projektowania Graficznego i warsztat sitodruku, zakładał pismo "Tak i Nie" i kierował działem graficznym tego pisma. Wtedy powstały jego liczne karykatury polityczne. Był też plastykiem miejskim w Mysłowicach oraz dyrektorem artystycznym mysłowickiej odlewni.
Człowiek orkiestra
Jego wielka fascynacja to Wenecja oraz Francja, którą opisał w książce "Rowerem na koniec świata". Osiadł na stałe w Niemczech. Tu również pracował jako grafik-designer-manager w BUND (Bunf für Umwelu und Naturschutz Deutschland), niemieckim odpowiedniku polskiej Ligi Ochrony Przyrody. Prowadził własne Studio-Design, współpracował z "EURONATUR" oraz bońskim dziennikiem "General Anzeiger". Od 1999 roku jest członkiem (przez dwie kadencje był w zarządzie) BBK Bonn (odpowiednika ZPAP Związku Polskich Artystów Plastyków). Do dziś jest prezesem Stowarzyszenia Kultury "Ars Porta International e.V." o statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności, które założył.
Wreszcie zaczął pisać, i to obecnie jego największa pasja. Ma na koncie 6 książek. Wśród nich jest powieść sensacyjna "Menorah", którą na łamach Blasting News już omawialiśmy.
>>> ZOBACZ: MENORAH Pogoń za tajemnicą przez cała Europę - (Blasting)
W ubiegłym roku wydał w Niemczech "Das Geheimniss der Kammer Sibille", czyli "Tajemnicę komnaty Sybilli", której druk w Polsce pod zmienionym tytułem, "W okowach zmysłu", planowany jest na 2015 r. Książka ta trafiła na konkurs na scenariusz filmowy do fundacji Wajdy. Druga, która również ma się pojawić na polskim rynku w tym roku, to "3 powrót" - powieść o reinkarnacji, czyli o podróży w czasie. To powieść o tolerancji religijnej, z wątkiem kryminalnym, historycznym, której akcja toczy się na przestrzeni 15. stuleci. "Wir Leonarda da Vinci" to kolejna powieść sensacyjna. We wszystkich opowiadanych historiach tłem akcji jest sztuka i architektura. Wydarzenia dzieją się w Wenecji, Rzymie, Krakowie, nad Loarą i w Aachen, a także w Bagdadzie… w VIII wieku!
Bruno nadal maluje, wystawia nie tylko w swojej galerii w Vettelhoven koło Bonn, gdzie mieszka. Miał wiele, praktycznie co roku, indywidualnych wystaw malarskich, żeby wymienić tylko te najważniejsze: Bundespresseamt w Bonn (2005), wystawa "Blisko natury" w Villa IGNIS w Köln (2007), w 2009 r. Retrospektywa w Galerie Ars Porta International w Remagen, a rok później kolejne Retrospektywy w Galerii - "fine modern art" w Köln, i w Glaspavillon w Rheinach.
Wspomnieć też trzeba o międzynarodowej wystawie pt. "Undeniable Tendencies" w Century Art Gallery w Nowym Jorku w 2011 i rok później również w nowojorskiej WAG Galery, a także o wystawach w Buggiano - Toskania i międzynarodowej wystawie w Rheinbach w 2013 r., wspólnej wystawie 12 absolwentów ASP Katowice (6 seniorów mieszkających na stałe za granicą i 6 młodych pracowników naukowych ASP Katowice) pt. "Sztafeta generacji" (cykl wystaw, który trwał do czerwca 2014 r.: Gütersloh, Kolonia, Hilpolstein, Regensburg, Hamburg, Berlin, Saarbrücken ).
Nie zapomina też o macierzystym Śląsku: wystawiał w DK Galeria Rybnik, BBK Bonn w Rybniku, BBK Bonn w Katowicach, w Galerii "Zawiercie" w Katowicach, w Galerii "Fundacji RYBNIK", w Galerii MM Chorzów oraz w Galerii DK Koło koło Poznania.
W bieżącym roku planuje wystawy: w Myślenicach (indywidualna w Galerii CK) i na zaproszenie organizatorów Biennale we Florencji.
Obecnie współpracuje ze studiem filmowo-teatralnym ProFiT Studio nad scenariuszem filmowym według swojej powieści "Wir Leonarda da Vinci" i z teatrem TEATR Kontrabanda z Krakowa.
Czym jeszcze Bruno Wioska nas zaskoczy? To wie chyba tylko on sam. Jedno jest pewne: warto śledzić renesansową drogę tego artysty z polskiego Śląska, który osiadł w malowniczej dolinie rzeki Ahr w niemieckim Rheinlandzie.

Książki autora

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl