Album "Potop Redivivus" - kwietniowa premiera wydawnictwa BOSZ

Obrazek artykułu
Sto milionów złotych, pół tysiąca aktorów i kilka tysięcy statystów, trzy lata pracy - to liczby stojące za największą superprodukcją polskiego kina.

Na "Potop" czekała cała Polska. Czterdzieści lat po premierze filmu ukazał się - nakładem wydawnictwa Bosz i Filmoteki Narodowej, przy współpracy Muzeum Kinematografii - album "Potop Redivivus", pierwszy przewodnik po tym spektakularnym dziele.


Film Jerzego Hoffmana zgromadził w kinach ponad dwadzieścia siedem milionów widzów, zainspirował tysiące artykułów w rodzimej prasie i zdobył nominację do Oscara. Od czterech dekad każda emisja "Potopu" przyciąga Polaków przed telewizory. Na czym polega fenomen filmu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest spojrzenie na dzieło z wielu perspektyw. Trzystustronicowy album "Potop Redivivus" powstał właśnie z tej potrzeby. Publikacja zestawia ze sobą kilkaset zdjęć i dziesiątki tekstów: wywiadów, wspomnień, analiz, recenzji i innych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów.


Książka "Potop Redivivus" pozwala przyjrzeć się filmowi oczami jego twórców. Okazję ku temu dają nowe, obszerne wywiady z najważniejszymi postaciami filmu: Jerzym Hoffmanem, Danielem Olbrychskim i operatorem Jerzym Wójcikiem. Rozmowom towarzyszą zebrane z setek prasowych publikacji wspomnienia osób odpowiedzialnych za film, między innymi zmarłej w zeszłym roku odtwórczyni roli Oleńki - Małgorzaty Braunek. W albumie pojawiają się ponadto głosy aż dziewiętnastu innych twórców - aktorów, asystentów reżysera, kierowników produkcji, scenarzystów, scenografów, a także kostiumografa, konsultanta naukowego, kaskadera i dźwiękowca. Autorzy dzielą się filmową pasją, zdradzają tajniki pracy i zaskakują anegdotami.


Esencją albumu jest kilkaset zdjęć podzielonych na rozdziały według kluczowych scen filmu. Fotografie często złożone są w efektowne serie - dynamiczne filmowe fotosy zestawione są z niepublikowanymi wcześniej ujęciami z planu, które pozwalają podglądać twórców przy pracy nad daną sceną. W albumie znajdują się też wydobyte z archiwów projekty kostiumów. Szczegółowe notatki, rysunki i zeskanowane fragmenty tkanin uzmysławiają precyzję twórców, wizualne wizjonerstwo i bezprecedensową skalę filmowego projektu.

Album "Potop Redivivus" pozwala przestudiować film razem z czołowymi krytykami filmowymi i filmoznawcami. Profesor Piotr Zwierzchowski przygląda się głównym decyzjom reżysera, które wpłynęły na sukces "Potopu". Antropolożka kultury wizualnej Iwona Kurz przypomina o znaczeniu filmu Hoffmana dla władz PRL i promocyjnej "kampanii wojennej", której "stawką było dowiedzenie, że polska kultura i gospodarka mają moc". Ksiądz Andrzej Luter udowadnia, że "Potop" dotyka sedna polskiej religijności, rozdartej między sercem a rozumem. Elżbieta Wysocka opisuje proces rekonstrukcji cyfrowej filmu i dostosowywania go do oczekiwań dzisiejszego widza. Artykułom towarzyszy wybór polskich i zagranicznych recenzji, a także przegląd plakatów - z Polski, ZSRR, Francji, NRD, Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier i Rumunii. Efektowny dodatek stanowi podsumowanie filmu w liczbach - policzono w nim nie tylko kilometry taśmy filmowej i tony broni, ale także liczbę małżeństw zawartych na planie.


Premierze książkowego kompendium towarzyszy premiera filmowa. Na płytach DVD i Blu-ray ukazuje się "Potop Redivivus" - film po rekonstrukcji cyfrowej i w nowej wersji montażowej. Wśród licznych materiałów dodatkowych znalazły się filmy dokumentalne, kroniki i zwiastuny.


Liczba stron: 304

Format: 240 x 300 mm

ISBN: 978-83-7576-244-0

EAN: 9788375762440

Oprawa: twarda

Numer wydania: I

Rok wydania: 2015

Język: polski


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl