8 książek do nauki logicznego (matematycznego) myślenia

Obrazek artykułu
Zdolności matematyczne są w świecie XXI wieku kluczowe, zwłaszcza w pracy zawodowej. Warto o nie zadbać już u dzieci, które mają świeże spojrzenie na świat, nieskażone schematami i nawykami. Czy to w zawodach technicznych, czy bardziej humanistycznych przydaje się logika myślenia, zdolność posługiwania się sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, którą wspomaga właśnie logiczne myślenie.

Szczególnie chłonny umysł w tym zakresie mają maluchy kilkuletnie, u których warto rozwijać logiczne kojarzenie faktów, wnioskowanie oraz kreatywność w zakresie propozycji niekonwencjonalnych rozwiązań. Oczywiście myślenie logiczne wymaga rozwoju i wsparcia. Jednym ze sposobów na pielęgnowanie tej kompetencji jest utrzymanie mózgu w fazie elastyczności i chłonności dzięki nieustannej nauce i ćwiczeniom w zapamiętywaniu, myśleniu, główkowaniu. Niegdyś doskonałym ćwiczeniem, gimnastyka mózgu były rozmaite łamigłówki i krzyżówki, dziś korzysta się znacznie częściej z gier komputerowych, gier logicznych. Mimo upływu lat i zmiennej mody wciąż popularne są szachy, sudoku, jenga itp. zabawy, gry, dzięki którym nasz mózg przystanąć i się zastanowić.


Klasycznym sposobem na rozwój nie tylko myślenia logicznego ale utrzymanie sprawności umysłu jest czytanie. Książek wciąż wydaje się całe mnóstwo czy to w wersji ebooka czy w tradycyjnej formie papierowej. Okazji do czytania i gatunków literatury do wyboru jest ogrom. To od nas zależy po jaki typ pozycji sięgniemy. By doskonalić swoją kreatywność wywodzącą się głównie z logicznego myślenia, co za tym idzie matematycznego spojrzenia na świat jako uporządkowany układ mający swą przyczynę i skutek warto sięgać po stosowne książki. Do takich należą z pewnością kryminały, które wymuszają śledzenie wątków i dedykację rozwiązań, hipotetycznych scenariuszy itp. Oczywiście chcąc wesprzeć swój rozwój można nabyć i przeczytać szereg poradników psychologicznych, metodycznych w stylu logika dla opornych, jednakże to nie tędy droga bowiem nie powinniśmy skupiać się na sposobie wzbogacania swoich kompetencji dedukcji ale na samym procesie dedukcji poprzez książkę. Różnorodne poradniki dotyczące rozwoju umysłu, kreatywności często nawiązują do motywacji i powodów, dla których podejmujemy wysiłek nauki. To bardzo ważny aspekt myślenia samego w sobie. Dzięki przekonaniu o swoich możliwościach, wierze w to, ze jesteśmy w stanie podołać wyzwaniom możemy osiągnąć o wiele więcej. Otwarty umysł, a także wypoczęty mózg pracują o wiele lepiej niżeli zakompleksionej osoby, zamkniętej w schematach. To ciekawy paradoks, bowiem umysły ścisłe porządkują i analizują, lubiąc schematy, powtarzalność, zarazem by być twórczym należy wyjść poza sztywny format, popatrzeć na problem inaczej, z innej perspektywy co jest typowe dla humanistów - podaje Marcin Preply.com, oferujacej m.in. korepetycje z matematyki w Warszawie




Czytanie wyzwala w nas mnóstwo emocji, skłania do refleksji i wyobrażenia sobie pojęć abstrakcyjnych, stąd tak istotną rolę pełni w rozwoju logicznego myślenia. Początkowo z pewnością przydadzą się książki ukazujące jak możemy usprawnić naszą logikę. Do takich publikacji należy między innymi Nauka logicznego myślenia pióra Dennisa McInerny'ego. Autor przedstawia szereg sposobów jak wykorzystać codzienne życie do nauki i przeciwnie. Przystępny język książki, również dal całkowitego laika zapewnia przyjemność z czytania. Ciekawą lekturą może być także pozycja laureata nagrody Nobla z ekonomii, Daniela Kahnemana. W książce autor zastanawia się nad działaniem umysłu ludzkiego, jego rozwojem i pułapkami jakie są typowe dla człowieka. Sporo uwagi poświęca autonomiczności względem środowiska i „systemu” jak i świadomości bycia, myślenia i decydowania. Porównuje również dwa konkurencyjne względem siebie sposoby myślenia – intuicyjny. Emocjonalny z analitycznym, naukowym i racjonalnym. Wnioski są zaskakujące. Tę książkę warto mieć w swoim księgozbiorze.


Co zrobić by nabyć nawyk logicznego myślenia poprzez koncentrację, analizę, decyzję? Pomóc może pozycja poradnikowa Logiczne myślenie wydawnictwa CharyzmaSenso. Książka napisana tak, by dotrzeć do każdego, proponuje szereg ćwiczeń i sposobów na wyrobienie nawyku analizowania i wnioskowania na poziomie decyzji i informacji. Pozycja eliminuje z życia emocjonalne myślenie na rzecz intuicji, logiki i przekonania o swojej wartości. Pokazuje również jak uniknąć fałszywych przesłanej prowadzących do porażek.


Szereg publikacji dotyczących nauki logicznego myślenia to nic innego jak zbiory zadań i łamigłówek. Im więcej ćwiczymy tym więcej mamy szansę uzyskać. Zbiory zadań są publikowane względem poziomu zaawansowania jak i wieku. Zupełnie inne zagadki oferowane są dzieciom, młodzieży a inne osobom dorosłym początkującym czy zaawansowanym. Doskonała pozycją dla kilkulatków chcących doskonalić swoje umiejętności logicznej dedukcji jest Szkoła logicznego myślenia Rogera Rougiera. To interesujący zbiór łamigłówek, które skłaniają do wytężenia umysłu przynajmniej przez chwilę. Pośród zadań znajdują się typowe zagadki znajdź różnice jak i mniej standardowe zadania oparte na złudzeniach optycznych itp. Dorosłym poleca się Myślę, więc jestem łamigłówki na każdy dzień.


Warto pamiętać, iż nie tylko książki wspomagają naukę myślenia w sposób logiczny. Sprzyjają mu niewątpliwie gry komputerowe. Oczywiście zależy jakie będą to gry niemniej zarówno zręcznościowe, jak i przygodowe typu escape, czy też strategiczne wymagają od nas myślenia i to myślenia racjonalnego, logicznego. Braki w myśleniu logicznym prowadzą nas na skraj załamania, bankructwa. Bezwzględnie należy oddzielić brak myślenia od braku porządku, co wiele osób myli uważając się za osoby chaotyczne, tym samym mające problem z myśleniem logicznym. Brak uporządkowania, systematyczności utrudnia logiczne myślenie ale nie wyklucza. O tym też traktuje doskonała pozycja książkowa jaką warto przeczytać Rozwijanie myślenia matematycznego wydawnictwa Żak.


Uzupełnieniem literatury mogą być gry planszowe, logiczne, również tangram, czy kostka Rubika, zagadki logiczne 3d jak i łamigłówki słowne, kalambury itp. Możliwości kształtowania matematycznych umiejętności przez logiczne myślenie jest wiele. To jaka metodę wybierzemy zależy od nas samych, od osobowości, możliwości, zdolności i preferencji. Należy pamiętać by nie wywierać na siebie zbytniej presji, bowiem logicznego myślenia nie da się wyuczyć na pamięć, nie ma do tego „przedmiotu” regułek i teorii. Nie można także mylić logicznego myślenia z inteligencją, bowiem są to dwie różne kwestie. Korzystając ze stosownej, fachowej literatury, a zwłaszcza podejmując się rozwiązywania zadań nawet kilku dziennie, poświęcając kwadrans dziennie na gimnastykę mózgu mamy szanse osiągnąć pozytywne efekty swych starań w niedługim czasie. Jedną z gier, które świetnie rozwijają spostrzegawczość a zarazem myślenie są scrable. Ćwiczeniem na naukę matematyki może być również rozgrywka w Monopol, Biznes itp. Jak widać proces doskonalenia swoich umiejętności można urozmaicić na wiele sposobów. Warto dodać, iż książki, publikacje to zaledwie teoria, jeśli zależy nam na praktycznych umiejętnościach należy postawić przede wszystkim na zadania, doświadczenie.


Autor: Marcin, Preply Polska, korepetycje z matematyki w Warszawie.

awatar
anonimowy

15 luty 2017  o  12:57

pierdu, pierdu... A prawda jest taka, że do nauki myślenia wystarczy klasyczny podręcznik Leitner-Żakowski + dobry zbiór zadań z matematyki.
awatar
anonimowy

1 listopad 2016  o  02:23

tak.... bibliografia. bez niek to wodolejstwo- co warto i co warto i co warto ....
awatar
anonimowy

26 marzec 2016  o  12:29

Bibliografia??

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl