3. edycja literackiego Festiwalu im. Zygmunta Haupta

Obrazek artykułu
W dniach 21-24 września 2017 w Gorlicach odbędzie się trzecia edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Każdego festiwalowego dnia będą się odbywać SPOTKANIA TEMATYCZNE.
Festiwal stanowi wspólną inicjatywę osób i instytucji, którym bliski jest cel promocji twórczości Zygmunta Haupta, największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy. Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, który pełni funkcję Dyrektora Artystycznego festiwalu. Festiwal jest zaplanowany jako cykliczny, odbywający się co roku.

Wydarzenie ma dwa podstawowe cele. Pierwszym jest przywrócenie pamięci o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt, przybliżenie odbiorcom jego sylwetki twórczej i życiorysu wraz z kontekstem historycznym jego czasów. Realizacji tego celu służą spotkania tematyczne z udziałem badaczy twórczości patrona festiwalu. Drugim celem wydarzenia jest udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocja czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury i sztuki. Podczas festiwalu odbędzie się więc szereg spotkań z renomowanymi autorami i autorkami, a także wydarzenia towarzyszące. Wszystkie wydarzenia programu są niebiletowane. 

 

ANDRZEJ STASIUK (DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU) tak wspomina swoje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Haupta: „To była pierwsza polska literatura, pierwsze polskie pisarstwo, które mnie ugodziło głęboko w serce i już nigdy niczego tak wyrazistego, tak pięknego nie udało mi się przeczytać w polskiej literaturze”.

 

Każdego festiwalowego dnia będą się odbywać SPOTKANIA TEMATYCZNE poświęcone życiu i twórczości patrona Festiwalu. Gorlice odwiedzą: prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski oraz dr Paweł Panas — badacze twórczości Haupta. Gośćmi specjalnymi tych wydarzeń będą ponadto: prof. Lajos Pálfalvi (kierownik Katedry Polonistyki na Katolickim Uniwersytecie im. P. Pázmánya w Budapeszcie, tłumacz literatury polskiej, laureat Nagrody Transatlantyk 2017), Paweł Sołtys, pseudonim Pablopavo (wokalista, autor piosenek i dziennikarz) oraz Arthur Haupt (syn pisarza).

 

Mając na względzie udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocję czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury, zaplanowaliśmy cykl SPOTKAŃ AUTORSKICH. Ponieważ dzieło Haupta łączy w sobie poetycką wrażliwość, prozatorską wyobraźnię i reporterską uważność, każdy z tych gatunków zaznaczy swój ślad w programie Festiwalu. W Gorlicach odbędą się spotkania autorskie z następującymi autorami i autorkami: Waldemar Bawołek, Ádám Bodor (Wegry), Małgorzata Czyńska, Weronika Gogola, Aldona Kopkiewicz, Antoni Kroh, Karol Maliszewski, Bronka Nowicka, Michał Olszewski, Marcin Sendecki, Żanna Słoniowska, Ziemowit Szczerek, Varujan Vosganian (Rumunia).

 

Moderatorami spotkań autorskich i tematycznych będą: Wojciech Bonowicz, prof. Aleksander Madyda, Karol Maliszewski, dr Paweł Panas, dr Monika Rogowska-Stangret, Andrzej Stasiuk, Monika Stopczyk.

 

Mamy również dobrą informację dla wszystkich uzależnionych od książek. Gorlicka Księgarnia Mieszko będzie prowadziła podczas Festiwalu stoisko z książkami naszych gości.

 

W tegorocznym programie znalazły się także KONCERTY. Muzyczne otwarcie Festiwalu to Pablopavo — laureat Paszportu „Polityki” (2014), artysta znany z formacji i projektów takich jak: Vavamuffin, Zjednoczenie Sound System oraz Pablopavo i Ludziki. Węgierski zespół Göncölszekér zaprezentuje materiał z albumu Izrael földjén (Z ziemi Izraela), na którym znalazły się utwory skomponowane do wierszy Paula Celana, Nelly Sachs i Osipa Mandelsztama. Ostatni muzyczny akcent to koncert Jacka Kleyffa — legendy polskiej kontrkultury, charyzmatycznej osobowości i pełnego dowcipu erudyty.

 

Organizatorami Festiwalu są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Miasto Gorlice oraz Wydawnictwo Czarne.

 


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy