22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - Szwecja Gościem Honorowym

Obrazek artykułu
Gościem Honorowym tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie będzie Szwecja. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z kulturą Szwecji!

Informacje ogłoszono to podczas seminarium, zorganizowanego w Instytucie Polskim w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział m.in. Susanne Bergström Larsson z Rady Kultury i Sztuki Szwecji, Henrik C. Enbohm z Instytutu Szwedzkiego, przedstawiciele Ambasady Szwecji, Instytutu Polskiego, reprezentanci szwedzkich wydawców, tłumacze szwedzkiej literatury na język polski oraz delegacja Targów w Krakowie.


22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach: 25-28 października 2018.


Jak zapewnili organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie: Informacja o Gościu Honorowym nie powinna dziwić zwłaszcza tych, którzy rok temu w Krakowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Camillą Läckberg. Szwedzka autorka takich bestsellerów jak „Fabrykantka aniołków” czy „Czarownica” przyciągnęła tłumy czytelników, którzy zafascynowani jej twórczością, chcieli poznać pisarkę osobiście.

Przedstawiciele Rady Kultury i Sztuki Szwecji wyrazili wielką radość, wynikającą z zaproszenia do Krakowa.

Zadowolenia nie kryje także Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji.
"Cieszymy się, że Szwecja po raz pierwszy będzie Gościem Honorowym prestiżowych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Szwedzka literatura jest dobrze znana polskim czytelnikom, przede wszystkim dzięki cenionym książkom dla dzieci i powieściom kryminalnym. Literatura ze Szwecji to także sprawnie napisane, wciągające historie, świetne reportaże czy poradniki. Znajdziemy w nich trafne obserwacje wielu współczesnych zjawisk społecznych, wyraz troski o prawa człowieka i środowisko naturalne, a także humor. Pragniemy pokazać Szwecję innowacyjną, otwartą i kreatywną. Jesteśmy przekonani, że targi będą doskonałą okazją do wielu inspirujących spotkań, wymiany doświadczeń między Polską a Szwecją i pokażą znane oraz nieznane oblicza Szwecji i szwedzkiej literatury."

Nie mniej entuzjastycznie o Szwecji w roli Gościa Honorowego wypowiada się Grażyna Grabowska – prezes zarządu Targów w Krakowie:
"To bezprecedensowe wydarzenie w skali kraju. Pierwszy raz w historii wszystkich targów książki odbywających się w Polsce honorowym gościem będzie sama Szwecja. Wcześniej występowała w towarzystwie innych państw skandynawskich. To świetna wiadomość i ogromny zaszczyt."
  „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę” to tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Słowa Arturo Péreza-Reverte z powieści „Królowa Południa” są zgrabną metaforą przygody, która czeka na czytelnika za każdym razem, gdy sięga po nową, nieodkrytą wcześniej książkę. Szansę na taką przygodę dają również Targi w Krakowie. To nie tylko świetna literatura, ale także spotkania twarzą w twarz z autorami, dyskusje o pisarskich niuansach, wystawy oraz projekcje filmów.

W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkanie z tajemniczą kulturą Szwecji podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

za: http://www.ksiazka.krakow.pl/pl/aktualnosci/szwecja-gosciem-honorowym-22-miedzynarodowych-targow-ksiazki-w-krakowie.html

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku